Złota polska jesień, kolorowe liście na drzewach i… atak alergii. Łzawiące oczy, spuchnięty od kataru nos i suchy kaszel – prawdziwą bitwę z alergenami toczy się na jesień. Nieustannie zmieniająca się pogoda, skoki temperatur związane z rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz większa aktywność rinowirusów sprawiają, że to właśnie w tym okresie alergicy i astmatycy przeżywają prawdziwy koszmar.
Przeziębienie czy alergia? Jak to rozpoznać?
Pojawienie się suchego kaszlu, ogólne rozbicie, delikatny katar, łzawiące oczy i ból gardła – wielu Polaków bierze to za podstawowe objawy jesiennego osłabienia lub tez początki silniejszego przeziębienia. Jak się jednak okazuje, te wszystkie objawy mogą mieć podłoże alergiczne. Zdecydowanie dłuższe przebywanie w pomieszczeniach (w których gromadzą się roztocza, bakterie i pleśń), pylenie roślin i chwastów (perz, pylica, łubin, pyłki traw i zbóż) oraz drzew (najpopularniejsza jest leszczyna i dąb pospolity) sprawiają, że problem alergii dotyka nawet 15% całego społeczeństwa. Jeśli nie jesteś pewien, czy cierpisz na alergię, to warto przebadać się pod kątem uczuleń. W przychodni można wykonać test skórny lub surowicy krwi: pacjentowi podaje się kolejno próbki z alergenami i obserwuje reakcję organizmu. Jeśli jest ona pozytywna, to wówczas należy sięgnąć po dobry lek przeciwalergiczny.
Wybieramy tabletki
Alergie można leczyć w dwojaki sposób: zwalczać przyczynę problemu (jak na przykład alergie pokarmowe) lub też ich objawy (tutaj jest mowa o alergiach wiosennych i jesiennych). W telewizji, radio i prasie można znaleźć mnóstwo ofert promujących tabletki konkretnej marki. Wybierając lek przeciw alergii, należy zwrócić uwagę na kilka czynników: nie może podawać senności i apatyczności (co fatalnie wpływa na efektywność w pracy i w szkole), dobrze, jeśli można go przyjmować niezależnie od posiłków (nie zawsze jest taka możliwość), a w sieci bez problemów można znaleźć ulotki informacyjne na temat leku (dla przykładu: tabletki Claritine spełniają wszystkie trzy warunki). Jeśli jednak środek polecony przez farmaceutę lub zarekomendowany przez znajomych nie pomaga, to wówczas warto zgłosić się do lekarza, by ten dobrał inny środek leczniczy.
Przestrzegaj tych zasad!
- Nie dopuść, by temperatura w domu przekraczała 21 stopni, wówczas rozwijają się roztocza i pleśniawki;
- Często zmieniaj pościel (raz w tygodniu) i pierz ją w temperaturze minimum 60 stopni;
- Regularnie usuwaj wszelki kurz, odkurzaj mieszkanie i myj podłogi;
- Zachowaj wilgotność powietrza na poziomie 50-60%;
- Jeśli trzeba, użyj nawilżaczy powietrza zamiast otwierać okno;
- Pozbądź się ciężkich zasłon i kocy gromadzących alergeny;
- Na spacer wychodź wieczorami lub po deszczu;