Domowe sposoby na czyszczenie tapicerki

Każdy z nas posiada w swoim domu jakieś tapicerowane meble, na przykład kanapę. Z biegiem lat może ona ulec zabrudzeniu i może wymagać czyszczenia. Niestety, brak wiedzy na temat rodzajów obić i sposobów ich czyszczenia sprawia, że niejeden próbując domowych metod czyszczenia zniszczył tapicerkę. Czy więc czyszczenie tapicerki domowymi sposobami ma w ogóle sens? A jeśli tak, to jak to robić?

Czyszczenie tapicerki domowymi metodami – czy warto?

W sieci można znaleźć mnóstwo porad dotyczących tego, jak wywabić różne plamy z obić tapicerskich. Często jednak ich zastosowanie daje efekt wręcz odwrotny do zamierzonego, a zrozpaczeni właściciele mebli zastanawiają się, co zrobić dalej. To pokazuje, że nie zawsze wzięcie spraw w swoje ręce jest dobrym rozwiązaniem. Nie oznacza to jednak, że nie ma dobrych metod i środków mogących poradzić sobie z zabrudzeniami na tapicerce. Przede wszystkim przy punktowych zabrudzeniach liczy się szybkość działania. Wiadomo, że stare plamy są o wiele trudniejsze do usunięcia.

czyszczenie tapicerki

Warto pamiętać, że czyszczenie tapicerki nie polega na wcieraniu plamy głębiej, lecz na jej wyciągnięciu na wierzch i usunięciu. Dlatego nigdy nie trzemy plam, lecz stosujemy odpowiedni środek odplamiający, dajemy mu czas na zadziałanie i wyciągnięcie brudu, a następnie delikatnie go zbieramy wraz z brudem. Dobrym przykładem są plamy z krwi – usuwamy je poprzez polanie zimną wodą i posypanie solą, która wyciągnie krew z tapicerki. Sól warto tak zostawić nawet na godzinę, aby efekt był pewniejszy. Sposób ten zadziała jednak wyłącznie na świeżą plamę. Czyszczenie tapicerki domowymi metodami w przypadku starych plam może nie okazać się skuteczne. Co wtedy?

Profesjonalne pranie tapicerki

Na rynku istnieją firmy oferujące profesjonalne czyszczenie tapicerki rożnego rodzaju przy użyciu sprawdzonej, specjalistycznej chemii oraz odpowiedniego sprzętu. Osoby zajmujące się tym przechodzą różnego rodzaju szkolenia, zdobywają wiedzę na temat plam i ich usuwania, można więc im zaufać.

czyszczenie tapicerki

Dzięki takiej usłudze nawet bardzo zabrudzona kanapa odzyska dawny blask i będzie wyglądać jak nowa.

Leave a Reply