Aktywny senior – jakie ćwiczenia są wskazane?

Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna to jeden z elementów zdrowego stylu życia. Mało kto jednak nadal zwraca uwagę na to, że jest ona wskazana także w podeszłym wieku. Aktywny senior to niestety nadal rzadki widok, często z braku wiedzy i strachu przed zrobieniem sobie krzywdy. Jak więc osoby w starszym wieku mogą w bezpieczny sposób wykonywać ćwiczenia fizyczne?

Aktywny senior – to możliwe!

Aby aktywność fizyczna rzeczywiście przyczyniła się do lepszego samopoczucia osoby starszej, musi być dobrana do jej możliwości ruchowych. Prawda jest taka, że dla każdego, kto cieszy się względnym zdrowiem fizycznym, można dobrać jakąś dyscyplinę sportową. Oprócz doboru właściwego sportu, ważny jest też dobór odpowiedniego obuwia i stroju – to połowa sukcesu! Niezbędne będą stabilne, a jednocześnie lekkie obuwie sportowe, które pozwolą uchronić staw skokowy przed skręceniem, a także ułatwią chodzenie po różnych nawierzchniach. Przydadzą się też wygodne spodnie dresowe, getry i koszulka. W deszczowe i chłodne dni przyda się lekka sportowa kurtka.

Nordic walking – najpopularniejszy sport wśród seniorów

Nordic walking, nazywany przez niektórych spacerami z kijkami, to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych wśród osób w starszym wieku. Można je zauważyć zarówno na terenach górskich, jak i w miastach. Kijki używane do nordic walking’u sprawiają, że szybki, energiczny spacer jest bardziej stabilny, a poza tym sprawia, że ćwiczeniom poddane są także górne partie ciała.

aktywny senior

Nordic walking to jeden ze sportów bardzo lubianych przez osoby w starszym wieku.

Nodric walking nie wymaga posiadania dobrej kondycji, nie jest też drogim sportem – do jego uprawiania potrzebne są tak naprawdę tylko kijki dobrej jakości, i sportowy strój. Poza tym nordic walking można wykonywać w parach, co jest jeszcze przyjemniejsze, gdyż pozwala nie tylko dbać o zdrowie, ale i uniknąć samotności.

Pływanie – wskazane pomimo wieku

Pływanie to również sport zalecany seniorom. Jest bardzo zdrowy, gdyż odciąża stawy, dobrze wpływa na kręgosłup, a także wzmacnia mięśnie. Nawet jeśli osoba w podeszłym wieku nie potrafi dobrze pływać, nic nie stoi na przeszkodzie, by się nauczyć. Oczywiście trzeba to robić z rozsądkiem, a tryb nauki dopasować do możliwości osoby starszej.

aktywny senior

Pływanie to sport wskazany dla seniorów, gdyż odciąża stawy, wzmacnia mięśnie oraz kondycję.

Przydać może się deska lub pianka do pływania. Warto też zaopatrzyć się w klapki antypoślizgowe na basen, okulary do pływania, a także szybkoschnący ręcznik i wygodny strój kąpielowy. Pływanie trzy razy w tygodniu przez około godzinę przyniesie wymierne efekty w postaci lepszej kondycji i krzepy.

Leave a Reply