Zapalenie górnych dróg oddechowych u gimnazjalisty

wirusyZapalenie górnych dróg oddechowych jest spowodowane obecnością wirusów w powietrzu. Wszędzie tam, gdzie przebywa dużo osób, wzmaga się ryzyko zapadnięcia na infekcję, a zwłaszcza w takich miejscach jak szkoła, autobus lub centrum handlowe. Wystarczy, aby tylko kilkoro uczniów w całej szkole było chorych, by mogło się od nich zarazić kolejne kilkaset osób. Jakie są początkowe objawy zapalenia górnych dróg oddechowych u nastolatka i jak powstrzymać rozwój choroby?

Podstawowe objawy choroby

Choroba

Bardzo ważne jest nawodnienie organizmu oraz wypoczynek w łóżku

Jeśli po powrocie ze szkoły Twoje dziecko skarży się na niedrożność nosa, ciągle kicha, boli go gardło i ma lekką gorączkę, to może to świadczyć o obecności wirusów w organizmie. Są to konsekwencje obrzęku błon śluzowych oskrzeli przy jednocześnie zwiększonej produkcji śluzu, który podrażnia zakończenia nerwowe i powoduje gwałtowny, suchy kaszel.

Skąd się bierze choroba? Odpowiada za to gwałtowna zmiana temperatury powietrza (jak chociażby podczas wyjścia ze szkoły), klimatyzacja, dieta uboższa w witaminy i mikroelementy, a także wilgotna, deszczowa pogoda, która sprzyja spadkowi naturalnej odporności.

Infekcje nie są groźne, ale bardzo uciążliwe, dlatego warto sięgnąć po leki przeciwwirusowe, które wspomagają walkę z chorobą. Niestety, wiele osób sięga po antybiotyki, które działają wyłącznie na bakterie, nie przyczyniając się do wyleczenia stanu zapalnego górnych dróg oddechowych.

Błędy rodziców i domowe SOS

Choroba wirusowa

Dziecko powinno bezwzględnie zostać w domu!

Pod żadnym pozorem nie posyłaj chorego dziecka do szkoły licząc, że choroba jakoś się rozejdzie po kościach! Taka postawa jest wysoce anty-społeczna, ponieważ nie tylko narażasz własne dziecko na rozwój choroby, ale także istnieje możliwość zarażenia pozostałych, zdrowych uczniów. Niech nastolatek zostanie w domu i wypoczywa w łóżku.

Porządny sen w połączeniu z lekkostrawną dietą oraz zażywaniem syropów wykrztuśnych i leków obniżających temperaturę mogą zdziałać cuda (więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/wirusowe-zapalenie-drog-oddechowych-u-dzieci-jak-postepowac). Bardzo ważne jest nawodnienie organizmu: zamiast tradycyjnej herbaty lub soków owocowych warto pić napary z kwiatu lipy, malin oraz czarnego bzu, które działają napotnie i obniżają stan podgorączkowy.

Leave a Reply