Redukcja kosztów własnej firmy

własna firmaWszelkie krajowe i zagraniczne raporty nie pozostawiają żadnych złudzeń – im lepiej prosperuje twoja firma, tym większe podatki musisz za nią płacić. Finalnie okazuje się, że możesz oddawać państwu ponad 30% swoich rocznych dochodów (źródło). Wielu przedsiębiorców nie wiem, co można wrzucić w koszty firmy, aby obniżyć jej całkowity dochód.

Redukcja kosztów własnej firmy

Legalnie, wedle prawa, w koszty w działalności gospodarczej wlicza się:

– kupno sprzętu, np. telefonów, komputerów, tabletów;

– koszty eksploatacji i napraw samochodu;

– składki ZUS opłacone za pracowników;

– odliczenie za bilety jednorazowe PKP na trasie do 50km oraz paragony za przejazd płatną autostradą;

– odsetki od kredytu;

– podatki od nieruchomości;

– remont i wyposażenie biura;

– opłaty użytkowe lokalu;

– wybrane wydatki IT i telefonii komórkowej;

– wyjazdy służbowe, tzw. diety;

– posiłki i materiały reprezentacyjne;

własny biznes

Z pomocą dobrego księgowego otwieranie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej wcale nie jest takie trudne!

Jeśli podsumuje się te wszystkie koszty może się okazać, że właściciel firmy jest w stanie oszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Tak naprawdę wszystko zależy od dobrego księgowego, którzy umiejętnie będzie optymalizował koszty utrzymania i realnego przychodu w danej branży, a nie ograniczy się jedynie do terminowego rozliczania podstawowych dokumentów. Takie wrzucanie w koszty firmy są wedle prawa legalnym, lecz często niewykorzystywanym sposobem na zminimalizowanie nakładów finansowych przeznaczonych dla państwa. Wiele ciekawych i prostych rad możesz znaleźć na stronie Firmowi.pl, skąd zaczerpnąłeś dane statystyczne na temat wszelkich opłat VAT-u. Jest tam także odpowiedź na pytanie, czy lepiej brać leasing czy kredyt na kupno firmowego auta, dlatego warto zajrzeć na ich portal.

własna firmaZawsze należy brać faktury VAT-owe i sprawdzać zawarte na nich dane. Pamiętajcie, że macie obowiązek ich przechowywania przez parę lat! Nawet jeśli nie potrzebujesz faktury, to warto o nią poprosić. Dlaczego? Tusz używany do druku paragonów jest często słabej jakości i po kilku tygodniach potrafi wyblaknąć. Wydrukowana i podpisana faktura jest o wiele bezpieczniejsza.

Leave a Reply