Zanim wybierzesz się w podróż z psem…

Ciepłe dni oraz szybko zbliżające się wakacje znacznie podniosą ilość osób podróżujących. Część z nich posiada zwierzęta i może zastanawiać się, jak bezpiecznie podróżować ze swoim pupilem. O ile małe zwierzaki można po prostu przewieźć w transporterze, o tyle z psami jest troszkę więcej przygotowań. Niemniej podróż z psem nie musi być wcale nerwowa i trudna! Wystarczy się dobrze do niej przygotować.

Podróż z psem? Przygotuj siebie i jego!

Co prawda, Prawo Drogowe nie określa ściśle, jak powinna przebiegać podróż ze zwierzakiem, jedynym warunkiem jest to, aby nie przesłaniał widoczności kierowcy i nie ograniczał jego ruchów. Niemniej jednak dla każdego psa dalsza podróż jakimś środkiem komunikacji będzie dużym przeżyciem i trzeba się na to odpowiednio przygotować.

PODRÓŻ SAMOCHODEM:

Podróż z psiakiem samochodem to bez wątpienia najlepsza forma podróży, gdyż to kierowca decyduje kiedy się zatrzyma, aby pies mógł troszkę pobiegać i się odprężyć lub „skorzystać z toalety”. Przewożąc psa w aucie, nie możemy pozwolić, aby siedział na fotelu obok kierowcy lub na desce rozdzielczej. Byłoby to niebezpieczne zarówno dla zwierzaka, jak i kierowcy. Jeżeli posiadamy nieduży samochód osobowy, najbezpieczniejszym miejscem dla psa będzie wycieraczka za przednim siedzeniem pasażera. Pies ma tam dość miejsca, aby się położyć, ale jest też bezpieczny nawet przy gwałtowniejszym hamowaniu. W samochodach typu kombi lub mini-van najlepiej przygotować miejsce dla psa w bagażniku, który będzie odgrodzony od części osobowej kratką. Pies ma tam wystarczającą ilość miejsca oraz stały dopływ powietrza i kontakt z pasażerami.

jak podróżować z psem

W samochodach typu kombi lub mini-van najlepszym miejscem do przewozu psa będzie bagażnik.

Przewożąc małego psa, najlepiej kupić specjalną klatkę do przewozu, w której pies będzie bezpieczny. W każdą podróż z psem powinniśmy zabrać ze sobą miskę i wodę, a także kocyk. Jeżeli podróż trwa kilka godzin, warto zaplanować postoje co 2-3 godziny, aby nasz pupil mógł się załatwić, napić wody, coś zjeść i odpocząć. W tym wypadku konieczne jest posiadanie smyczy, obroży oraz kagańca, jeżeli chcemy puścić psa wolno, aby sobie trochę pobiegał. Jeżeli planujemy pierwszą podróż z psem, warto go trochę oswoić z samochodem, ucząc go wcześniej wsiadania na wyznaczone miejsce i pozostawania w nim w spokoju przez jakiś czas. Ciekawie pokazano to na poniższym filmie:

(źródło: YouTube; kanał: MojPsiSwiat)

Aby zmniejszyć stres u psa, warto zabrać jego ulubione zabawki, kocyk lub kojec, w którym śpi, a także zarezerwować czas na postój, aby się trochę z nim pobawić.

PODRÓŻ POCIĄGIEM I AUTOBUSEM:

Podróżowanie z psem komunikacją miejską może być znacznie trudniejsze, gdyż w grę wchodzi kontakt zwierzaka z innymi pasażerami, co czasem może wywoływać nieoczekiwane reakcje u niego. Zatem jak powinna wyglądać podróż z psem w pociągu lub autobusie? Przez cały czas trwania podróży pies powinien znajdować się blisko nas na smyczy i z kagańcem. Ponadto w pociągu za przewóz psa powinniśmy uiścić odpowiednią opłatę, która jest równa połowie ceny biletu II klasy. Jeżeli inni pasażerowie nie wyrażą zgody, aby pies jechał z nami w przedziale, powinniśmy zostać z nim w korytarzu. W przypadku jazdy autobusem zasady są bardzo podobne, z tym że nie ma obowiązku płacenia za bilet.

podróż z psem

Podróżując z psem komunikacją miejską, zawsze powinniśmy trzymać go blisko siebie na smyczy.

Bez względu na to, w jaką podróż z psem się wybieramy, zawsze powinniśmy mieć przy sobie jego dokumenty, książeczkę zdrowia oraz listę szczepień. Dostosowując się do podanych powyżej zasad, możemy mieć pewność, że podróż przebiegnie bez żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Leave a Reply