Tomografia komputerowa to badanie bazujące na promieniach rentgenowskich, które umożliwia bardzo dokładne obejrzenie praktycznie wszystkich narządów. Jest to badanie bezbolesne i bezinwazyjne, ale bardzo pomocne w diagnostyce różnych poważnych schorzeń. Jak przebiega to badanie? Czym jest kontrast czasem stosowany przy tomografii? I jak należy się przygotować do tomografii komputerowej?
Tomografia komputerowa – jak wygląda to badanie?
Badanie wykonywane jest urządzeniem nazywanym tomografem. Składa się ono z ruchomego stołu, na którym w trakcie badania leży pacjent, oraz czegoś w rodzaju tuby, w której znajdują się lampa wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie. Promienie przenikają przez nasze narządy, dając lekarzowi przeprowadzającemu badanie możliwość zobaczyć dokładny ich przekrój i wszelkie, nawet najmniejsze zmiany chorobowe. Czasami badanie wykonuje się z zastosowaniem kontrastu. Kontrast to środek cieniujący stosowany w diagnostyce. Dzięki niemu obraz jest jeszcze wyraźniejszy, dzięki czemu badanie jest jeszcze skuteczniejsze. Można go podać dożylnie lub doustnie. Kontrast zawiera niewielkie ilości jodu, zatem nie jest wskazane podawanie go pacjentom, którzy są uczuleni na jod bądź mają problemy z tarczycą. Na ogół jednak kontrast jest nieszkodliwy. By móc wykonać badanie tomografii z kontrastem, pacjent musi się stawić z aktualnym wynikiem kreatyniny. Jeżeli jest ona w normie, mamy pewność, że nerki poradzą sobie później z przefiltrowaniem i usunięciem kontrastu z organizmu.
Jak się przygotować do tomografii komputerowej?
Tomografia komputerowa to badanie, które wymaga pewnego przygotowania. Zasady te mogą się nieco różnić w zależności od rodzaju badanych narządów. Zaleca się, by na tomografię komputerową stawić się na czczo lub nie jedząc od 6 godzin. Jeżeli badanie ma się odbyć z użyciem kontrastu, należy wziąć ze sobą około 2 l wody niegazowanej, by odpowiednio nawodnić organizm. Poza tym warto ubrać się w coś luźnego, bez elementów metalowych, które mogłyby zakłócić przebieg badania. W dniu badania można przyjmować stałe leki jak dotychczas, gdyż tomografia w żaden sposób na nie nie wpływa. Badanie może być też wykonane w trakcie miesiączki, niezależnie od dnia cyklu. Przeciwwskazaniami do badania są: ciąża, zły wynik kreatyniny, choroby tarczycy i alergia na środki zawierające jod (w przypadku kontrastu).