Co wziąć pod uwagę, kupując używany samochód?

Kupno samochodu z drugiej ręki to ostatnio bardzo popularna transakcja. Samochody używane są zdecydowanie tańsze niż te nowe, a przy tym często są w bardzo dobrym stanie. Ale nie wszystkie. Na co więc zwrócić uwagę, kupując używany samochód? Co sprawdzić i o co zapytać?

Używany samochód – szukaj go z głową

Niezależnie od tego, jak bardzo sprzedawca używanych samochodów zachwalałby interesujący nas model, musimy mieć świadomość, że ideały za bezcen po prostu nie istnieją. Sprzedawcy niestety dość często kłamią w temacie stanu samochodu czy przejechanych kilometrów, dlatego nigdy nie powinniśmy im wierzyć na słowo. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zweryfikować wszystkiego przed zakupem, możemy jednak uniknąć padnięcia ofiarą oszusta.

używany samochód

Kupno używanego samochodu może być dobrą inwestycją, musimy jednak być czujni, gdyż wśród uczciwych sprzedawców nie brakuje oszustów czy złodziei samochodów.

Na co zwrócić uwagę? Aby oszczędzić sobie wielu problemów, na przykład zakupu samochodu kradzionego, musimy sprawdzić pewne rzeczy już na etapie poszukiwań odpowiedniego samochodu. Warto wybierać tylko te zarejestrowane w Polsce, ewentualnie te z zagranicy, ale tylko z załatwionymi formalnościami importowymi oraz wszelkimi opłatami. Warto też od razu sprawdzić jego numer VAN. To unikatowy numer nadawany każdemu pojazdowi, po którym można sprawdzić jego rocznik oraz historię – przynajmniej częściową. Dzięki niemu można się dowiedzieć, gdzie interesujący nas używany samochód był serwisowany oraz jaki jest jego rzeczywisty przebieg.

używany samochód

Korzystając z internetowych serwisów ogłoszeniowych, zwróćmy szczególną uwagę na opis oraz zdjęcia samochodu – im są dokładniejsze i szczegółowe, tym bardziej wiarygodne ogłoszenie.

Poza tym, korzystając z serwisów internetowych z ogłoszeniami, lepiej unikać tych bez opisu lub pisane niepoprawnie, łamaną polszczyzną czy też bez podanego numeru telefonu do sprzedawcy. Poza tym zwróć szczególną uwagę na ilość i jakość zdjęć pojazdu. Jeśli jest ich mało, są ogólne i niewyraźne, najprawdopodobniej sprzedawca chce ukryć jakieś jego wady. Na koniec, jeżeli planujesz zakup samochodu od firmy, sprawdź jej wiarygodność. Możesz to zrobić poprzez zweryfikowanie numeru REGON, który powinna posiadać każda zarejestrowana w naszym kraju firma. Jeżeli sprzedawca nie chce go podać, powinno to wzbudzić naszą czujność.

Jak postępować przy oględzinach samochodu?

Gdy już znajdziemy ofertę godną uwagi i sprzedawcę godnego zaufania, pora umówić się na oględziny wozu. Na co wtedy zwrócić uwagę? Najlepiej byłoby wybrać się na takie oględziny ze znajomym mechanikiem, który będzie wiedział, czy stan samochodu jest dobry czy też nie. Na pewno warto poprosić sprzedawcę o jazdę próbną, po której również można ocenić, w jakim stanie jest używany samochód.

używany samochód

Kupując używany samochód, warto poprosić o jazdę próbną, by sprawdzić faktyczny stan pojazdu.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, warto też sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony lub obciążony kredytem. Można to sprawdzić w miejscowym komisariacie policji oraz w Sądowym Rejestrze Zastawów. A by zwiększyć swoje bezpieczeństwo, warto też umówić się na takie spotkanie w miejscu publicznym, na przykład w komisie samochodowym czy na często uczęszczanym parkingu. Nie musimy też mieć przy sobie całej kwoty – bezpieczniej jest dokonać przelewu, ponieważ po jego wykonaniu uzyskamy potwierdzenie zapłaty.

Kupując używany samochód, unikajmy pośpiechu. Czasem lepiej wstrzymać się z zakupem o kilka tygodni, aby znaleźć naprawdę atrakcyjną i uczciwą ofertę.

Leave a Reply