Drugie życie auta

Drugie życie autaWielu z nas nie stać na kupno nowego samochodu. Zdecydowana większość Polaków nadal kupuje auta z drugiej ręki, często sprowadzane zza granicy, lekko uszkodzone lub niewielkim przebiegu. Na co zwrócić uwagę podczas kupna używanych czterech kółek?

 

Felgi samochodowe

 

Pięć złotych zasad

  1. Nigdy nie pytamy się o ogólne wady auta. Żaden sprzedawca ich nie zdradzi, chcąc jak najlepiej zareklamować swój produkt. Zawsze lepiej pytać o poszczególne elementy, np. kiedy ostatni raz zmieniano klocki hamulcowe lub wymieniano filtry powierza paliwa, bowiem wówczas istnieje większa szansa na to, iż sprzedawca powie prawdę na temat stanu technicznego samochodu.
  2. Zawsze należy umówić się na jazdę próbną. Kupno auta wyłącznie na dobre słowo to najczęściej popełniany błąd. Jeździmy i testujemy, jak zachowuje się pojazd.
  3. Dokładnie oglądamy stan karoserii: szukamy ewentualnych zadrapań, wgnieceń oraz zarysowań lakieru, a także zwracamy uwagę, czy auto nie posiada rdzy.
  4. Z dużą dozą ostrożności podchodzimy do informacji typu stan idealny (skoro idealny, to po co sprzedawać?), pierwszy właściciel (w kraju, a nie zagranicą), nie wymaga naprawy (każde auto wymaga), Niemiec płakał jak sprzedawał (że szczęścia, ze pozbył się zbędnego problemu) lub serwisowany w ASO (oryginalne numery VIN można sprawdzić dopiero w firmowym salonie).
  5. Pytamy o komplet dodatkowych opon na zimę/lato. Powinny być wliczone w cenę auta, niemniej wielu sprzedawców świadomie o nich nie wspomina, chcąc w ten sposób liczyć na dodatkowy zysk.

Częstokroć im wyższa jest cena pojazdu, tym lepszy jego stan techniczny.

Silnik samochodowy

Kupiłem samochód i co teraz?

Niestety, zanim się wsiądzie za kierownicę, należy wykonać kilka istotnych przeglądów technicznych samochodu.  Podczas samej transakcji należy odłożyć na bok emocje i euforię związaną z kupieniem samochodu i skoncentrować się na kwestiach finansowych.

  1. Zawsze podpisujemy umowę ze sprzedawcą, która musi zawierać podstawowe dane spisane z dowodu osobistego.
  2. Sprawdzamy ważność OC i ewentualnie AC.
  3. Wymieniamy wszystkie płyny i filtry na nowe.
  4. Jeśli stan finansowy na to pozwala, to warto naprawić lub wymienić nadwozie oraz poduszki powietrzne.

Warto pamiętać, ze nie wszyscy pośrednicy i sprzedawcy są nieuczciwi.

Używany samochód

Leave a Reply