Jak pielęgnować wrzosy w doniczce?

Wrzosy to piękne, lekko fioletowe kwiaty, które są ostatnio bardzo popularne, zwłaszcza w okresie jesiennym. Coraz częściej zdobią nie tylko przydomowe ogródki, ale również balkony i mieszkania. Niestety, sporo niedoświadczonych osób nie wie, jak dbać o wrzosy w doniczce, aby kwitły i cieszyły nas swoim pięknym wyglądem. Na co zwrócić uwagę przy hodowli wrzosów w domu?

Wrzosy w domu – jak o nie dbać?

Wrzosy to kwiaty typowo ogrodowe, dlatego decydując się na „wprowadzenie” ich do domu musimy liczyć się też z wymagającą uprawą. Samo podlewanie nie wystarczy. Po pierwsze, zaraz po przyniesieniu wrzosów do domu musimy je przesadzić. Dlaczego? Ponieważ należą one do kwiatów kwasolubnych, co oznacza, że potrzebują odpowiedniego podłoża by wzrastać. Tymczasem ziemia w sklepowych doniczkach zupełnie się do tego nie nadaje. Ziemia do przesadzenia powinna być kwaśna i torfowa. Warto też przesadzić wrzosy do większych doniczek, aby korzenie miały więcej miejsca. Zanim do doniczki nasypiemy ziemi, warto wcześniej nasypać do niej żwiru bądź kamieni. Takie suche podłoże sprawi, że woda nie będzie zostawać w ziemi, a kwiaty nie zgniją od korzeni. Doniczki z wrzosami powinny stać w jasnych miejscach, aczkolwiek nie mogą być narażone na ostre promienie słoneczne.

wrzosy

Wrzos to piękny, jesienny kwiat, wymaga jednak odpowiedniego traktowania.

Latem lepiej więc przenieść je z parapetu na bardziej zacienione miejsce. Jeśli chodzi o temperaturę, wrzosowate wolą raczej chłodne niż ciepłe miejsca, dlatego nie ustawiajmy ich blisko źródeł ciepła, na przykład kaloryferów. Wrzosy nie lubią nadmiaru wody, dlatego dla nich lepiej, gdy zapomnimy o podlaniu niż podlejemy za dużo. Dlatego też po podlaniu warto odczekać kilkanaście minut, a następnie odlać nadmiar wody z osłonki. Jeśli zaś chodzi o nawożenie, wrzosy nie wymagają częstego nawożenia. Wystarczy minimalna dawka wskazana przez producenta nawozu, a najlepiej stosować jeszcze niższą od tej podanej w zaleceniach.

Wrzosy na balkonie

Chcąc uprawiać wrzosy na balkonie, musimy pamiętać, by przed nastaniem przymrozków przesadzić je do większych donic z dużą ilością podłoża.

wrzosy

Piękna ozdoba balkonu.

Na zimę należy kwiaty zabezpieczyć korą, gazetami bądź agrowłókniną, a pod doniczkami umieścić styropian. Pamiętajmy też, że wrzosy należy przycinać na wiosnę, i to jedynie przekwitnięte kwiatostany.

Leave a Reply