Deszczówka – jak i po co ją zbierać?

Posiadacze ogrodu dobrze wiedzą, jak istotne jest regularne nawadnianie roślin. Gdy często pada deszcz, właściwie nie musimy się o to martwić. Problem może się pojawić, gdy nadejdzie sucha pora i sami będziemy musieli podlewać cały ogród. Jak zrobić to w oszczędny sposób? Warto pomyśleć o tym zawczasu, a rozwiązaniem może okazać się deszczówka. Jak ją gromadzić? Jak wykorzystać?

Deszczówka – dlaczego warto ją zbierać?

Z pewnych obliczeń wynika, że w czasie średnich opadów deszczu z dachu o powierzchni 100m2 można zebrać aż 180 litrów wody w ciągu zaledwie 10 minut. Wykorzystując takie ilości deszczówki, mamy więc realne szanse na zmniejszenie wysokości swoich rachunków za wodę nawet o połowę. Deszczówka przyda się nie tylko w domu z ogrodem. Tak naprawdę można ją wykorzystywać w codziennych domowych sytuacjach, na przykład do spuszczania wody w toalecie, mycia samochodu, czyszczenia elewacji czy kostki brukowej.

deszczówka

Deszczówka idealnie nadaje się do podlewania ogrodu w porze suchej.

deszczówka

Deszczówkę można wykorzystać na przykład do mycia samochodu.

Można nią również podlewać kwiaty doniczkowe, a nawet wykorzystywać do prania, wcześniej jednak trzeba ją przefiltrować.

Jak zbierać deszczówkę?

Jedną z najprostszych metod zbierania deszczówki jest podstawienie pod rynnę beczki. Zanim jednak to zrobimy, warto w rynnie zainstalować specjalny filtr, który zapobiegnie wpadania do beczki deszczówki razem z zanieczyszczeniami. Standardowa beczka do zbierania deszczówki ma około 250 – 300 litrów, ale w sprzedaży są też dostępne większe o pojemności 500 litrów.

deszczówka

Zbiornik z pokrywą do zbierania deszczówki z rynny.

deszczówka

Zbiornik na deszczówkę z kranem.

deszczówka

Taki zbiornik powinien posiadać pokrywę, by nie wpadały do niej zanieczyszczenia lub by nie stanowiła zagrożenia dla dzieci i zwierząt. Niektóre modele zbiorników posiadają specjalny otwór, do którego można podłączyć węża ogrodowego i bezpośrednio czerpać deszczówkę do podlewania ogrodu.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.