Z wizytą w uroczej Mongolii

Obecny kraj pod nazwą Mongolia zajmuje zaledwie skrawek ogromnego dawnego imperium mongolskiego, który założył nieustraszony wojownik z XII wieku, Czyngis-chan. To kraj śródlądowy położony między Chinami, a Rosją, a jego znakiem rozpoznawczym jest najniższa wartość zaludnienia na świecie. Co jeszcze kryje w sobie tajemnicza Mongolia?

Mongolia – kraj wyjątkowy

Krajobraz Mongolii jest bardzo różnorodny, a przez to niezwykle ciekawy i atrakcyjny dla turystów. Można tu zobaczyć zarówno rzeki i potoki, jak i wyniosłe góry, rozległe stepy i pagórkowate łąki. Na południu kraju rozciąga się słynna pustynia Gobi, na której w bardzo dobrym stanie zachowały się szczątki dinozaurów.

mongolia

Pustynia Gobi

Kraj położony jest aż 1580 metrów n.p.m., a przez miejscowych nazywany jest „krainą błękitnego nieba”, gdyż w ciągu roku jest tu aż 250 słonecznych dni.
Jeśli chodzi o klimat, panują tu dość spore wahania temperatur. W lecie dochodzi tu nawet do 40 stopni, zimą zaś temperatura spada do -40 stopni. Ciekawe jest też to, iż prawie 1/3 mieszkańców Mongolii prowadzi koczowniczy tryb życia: wstają o świcie, a dzień zaczynają od dojenia krów, kóz, klaczy i wielbłądzic. Spożywane tu produkty to głównie nabiał i mięso, szczególnie z potrawy z baraniny.
Mongołowie to ludzie bardzo uprzejmi i gościnni. Mieszkają w jurtach, czyli przenośnych okrągłych namiotach, które celowo zostawiają niezamknięte, by goście mieli możliwość do nich zajrzeć, odpocząć i spróbować miejscowych smakołyków, na przykład lekko osolonej herbaty z mlekiem.

mongolia

Jurta – okrągły, przenośny namiot, w którym mieszkają Mongołowie

Mongolia okiem turysty

Trzeba przyznać, że Mongolia nie należy do krajów często odwiedzanych przez turystów. Wyprawa tam wiąże się raczej ze szkołą przetrwania niż urlopowym wypoczynkiem, niemniej jest to warte wytrzymania, jeśli chodzi o zobaczenie na własne oczy krajobrazów i panującej tu kultury. Miejsca, które warto tu zobaczyć, to: Darkhan, Edernet, Moron czy Hatgal i oczywiście stolica, Ułan Bator.

mongolia

Pomnik Buddy w Darkhan

 

mongolia

Panorama Ułan Bator

Dla osób szukających w Mongolii ciszy i wytchnienia poleca się odwiedzenie okolic jeziora Hovsgol. Mongolia to zdecydowanie mekka dla miłośników koni. Dzikie konie, pędzące przez stepy to widok niepowtarzalny i absolutnie czarujący. Tutaj można też na własne oczy zobaczyć środowisko i cywilizację jeszcze nie dotkniętą współczesnością. To z pewnością miejsce wyjątkowe na mapie świata.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.