Lato to piękna pora roku, niestety panujące wtedy wysokie temperatury mogą mocno nam się dać we znaki. Sporo osób w małych mieszkaniach w bloku rok w rok musi zmagać się z gorącem w nich panującym. Czy są jakieś sposoby, poza montażem klimatyzacji, na upał w mieszkaniu? Jak bezpiecznie się ochłodzić bez groźby przeziębienia?
Upał w mieszkaniu – ochładzaj się z głową!
To zrozumiałe, że upał w mieszkaniu na dłuższą metę może być źródłem frustracji. Gdy w ciągu dnia jesteśmy poza domem, musimy zmagać się z ostrym słońcem i wysokimi temperaturami. Wracając do domu, marzymy więc o chwili wytchnienia od upału. Niestety, często okazuje się, że w mieszkaniu jest jeszcze bardziej gorąco i duszno niż na zewnątrz. Jak więc sobie z tym poradzić? Wiele osób zaopatruje się w wiatraki, aby za ich pomocą ochładzać powietrze, oraz zimne napoje. Inni biorą zimny prysznic lub zimną kąpiel w wannie. Ale tego typu sposoby mogą być też szybką drogą do nabawienia się przeziębienia lub nawet zapalenia płuc. Dlatego musimy zachować rozsądek i stosować bezpieczne metody ochładzania mieszkania w trakcie lata.
Sposoby na radzenie sobie z upałem
Najważniejszą sprawą, o jaką trzeba zadbać, jest ograniczenie możliwości dostania się do wnętrza mieszkania promieni słonecznych, a z nim gorąca. Warto więc w tym okresie zasłaniać okna grubszymi zasłonami, roletami czy żaluzjami. Sporo ciepła wytwarzają też urządzenia elektryczne, dlatego w fazie największych upałów ograniczmy korzystanie z nich. Dbajmy też o dokładne wietrzenie mieszkania wieczorem, gdy słońce zachodzi, a temperatura na zewnątrz spada. Warto wtedy otworzyć na oścież wszystkie okna w domu, by całkowicie wymienić powietrze. O ile to możliwe, pozostawmy też uchylone okna na całą noc. Dzięki temu mieszkanie będzie przyjemnie ochłodzone i minie trochę czasu, zanim znowu się nagrzeje. Gdy upał w mieszkaniu daje się we znaki, potęgować go może także gotowanie. Dlatego latem wybierajmy potrawy, które nie wymagają długiej obróbki termicznej, by nie generować dodatkowego ciepła. A co najważniejsze, podczas upałów pamiętajmy o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej pić wodę, która gasi pragnienie i uzupełnia wodę w organizmie utraconą przez pocenie. Upał w mieszkaniu, choć uciążliwy, jest do przetrwania. Należy się jednak do tego odpowiednio przygotować.