Ty też potrzebujesz kropli do oczu?

OkoStało się. Muszę używać kropli do oczu. Wielogodzinne siedzenie przed monitorem, a wieczorami przed telewizorem doprowadziło do tego, ze stan zdrowia moich oczu uległ znacznemu pogorszeniu. Podczas rozmowy ze znajomymi okazało się, że nie ja jeden cierpię na zespół suchego oka. Szacuje się, ze blisko 30% ludzi na świecie dotyka problem braku łez.

Zespół suchego oka – co musisz o nim wiedzieć?

Przyczyny ZSO:

  • Niedostateczna produkcja łez (nieprawidłowa warstwa lipidowa lub wodna oka);
  • Nadmierne wykorzystywanie oczu podczas pracy przy komputerze, czytania i przed telewizorem – mniej się mruga, co prowadzi do wysuszania gałki ocznej;
  • Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, które powoduje parowanie łez;
  • Niedobór witamin, zwłaszcza witaminy A;

Objawy ZSO:

  • Podrażnienie oka;
  • Uczucie, jakby piasek dostał się pod powierzchnię powieki;
  • Widzenie jakby przez mgłę, obraz jest lekko rozmazany;
  • Uczucie zmęczenia;
  • Suchość powieki;
  • Miejscami zaczerwienienie gałki ocznej;

Tak naprawdę istnieją trzy typy zespołu suchego oka: spowodowane noszeniem szkieł kontaktowych, pracą w biurze oraz dysfunkcjami zdrowotnymi, czyli związanych z wrodzonymi wadami, operacjami, zażywanymi lekami itp.

Eliminacja przyczyny?

Krople nawilżające zapuszczaj kilka razy dziennie

Krople nawilżające zapuszczaj kilka razy dziennie

Nie oszukujmy się, jest to praktycznie niemożliwe. Większość z nas nie uniknie 8-godzinnego siedzenia przed monitorem ani też pracy w klimatyzacji (pomyślcie tylko o tych wszystkich pracownikach wielkich galerii handlowych!). Można zrezygnować z wieczornego seansu przed telewizorem lub czytania książek, jednak na dłuższą metę nie sposób wyeliminować przyczyn suchego oka.

Leczenie suchych oczu

Jeśli gałka oczna nie ma obrzęków, nie swędzi i nie ma się światłowstrętu, to wówczas należy sięgnąć po dobre krople do oczu nawilżające (okulistka przypisała mi ten produkt). Już po kilku dniach odczułem znaczną ulgę w widzeniu. Krople do oczu powinny zawierać dwa składniki: prowitaminę B5, która wchłania wodę i nie pozwala na jej „ucieczkę” oraz kwas hialuronowy (znany z reklam kremów do twarzy) o intensywnym działaniu nawilżającym. Pod żądnym pozorem w leku nie mogą być zawarte konserwanty, które jedynie podrażniają gałkę oczną. Taki produkt można kupić w każdej aptece bez recepty. Jeśli jednak to nie pomoże, wówczas należy zgłosić się do okulisty, który przypisze specjalny hydrożel o gęstej lepkości, stosowany najczęściej na noc. Mi na szczęście pomogły zwykłe krople do oczu.

Leave a Reply