Środki piorące – proszek, żel czy kapsułki do prania?

Pralka to jedno z podstawowych urządzeń AGD w domu, bez którego już nie wyobrażamy sobie życia. Pojawienie się pralek automatycznych sprawiło, że na rynku przybyło też wiele rodzajów detergentów do prania różnych materiałów. Do najpopularniejszych zaliczamy proszek do prania, kapsułki oraz żel. Jakie środki piorące są najlepsze i dlaczego?

Środki piorące dostępne na rynku – porównanie

Oczywiście na pytanie ze wstępu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, z prostej przyczyny: każdy z nas ma inne oczekiwania względem środka piorącego, a także posiada inny sprzęt, mniej lub bardziej zaawansowany. Zatem coś, co sprawdzi się u mnie, niekoniecznie sprawdzi się u kogoś innego. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję, warto porównać najważniejsze cechy, jakie mają interesujące nas środki piorące i wybrać ten, który najbardziej trafia w nasze oczekiwania.

Proszek do prania

środki piorące

Proszek do prania to pierwszy detergent wykorzystywany do prania odzieży, który pojawił się po raz pierwszy w XX wieku. Do najważniejszych zalet proszku należy stosunkowo niska cena, możliwość samodzielnego dozowania detergentu, duża skuteczność w usuwaniu nawet mocnych zabrudzeń oraz możliwość zakupu proszku do kolorów i do bieli. Obecnie można spotkać na rynku także proszki dla alergików do dziecięcych ubranek lub dla alergików, wyjątkowo delikatne, bez substancji uczulających i podrażniających.

Kapsułki do prania

środki piorące

Obecnie podobną popularność, co proszek, zyskały już kapsułki do prania. Kapsułki dostępne są w kilku wariantach: proszek i żel piorący, żel piorący, odplamiacz i płyn do płukania oraz środek piorący i odplamiacz. Stosowanie kapsułek jest bez wątpienia bardziej wygodne od stosowania proszku do prania. Jedna kapsułka wystarcza na jedno pranie. Wrzucamy ją do bębna razem z ubraniami i po prostu wybieramy odpowiedni program piorący. Ich największą zaletą jest jednak wielofunkcyjne zastosowanie, dzięki połączeniu kilku detergentów w jednym. Kapsułki wysokiej jakości świetnie radzą sobie z plamami, zmiękczają odzież i dbają o kolor.

Żel do prania

środki piorące

Żele do prania to uniwersalne środki piorące, które z powodzeniem zastąpią w łazience zarówno proszek, jak i kapsułki. Żel jest łatwy w użyciu – można wlewać go do szufladki na detergent lub bezpośrednio do bębna. Poza tym na rynku można spotkać żele piorące o bardzo różnorodnym zastosowaniu – na przykład do ubrań czarnych, który chroni przed blaknięciem, czy też żel do delikatnych tkanin, na przykład wełny lub jedwabiu.

Leave a Reply