Prace w przydomowym ogródku dzielą się na te wykonywane przez panie, jak i te, których mogą się podjąć wyłącznie mężczyźni. Jednak w błędzie jest ten, kto uważa, iż kupno w markecie kilku akcesoriów (łopata, grabie, wiadro i gracka) oraz jedno sobotnie popołudnie sprawi, iż ogród zmieni się nie do poznania. Porządki w ogrodzie lub na działce należy podzielić kilka etapów, które będą wymagać nie tylko cennego czasu, ale przede wszystkim dobrych narzędzi i niezawodnego sprzętu.
Męskie zadania
Uważam, że to podstawowych obowiązków mężczyzn należy przygotowanie ogrodu do dalszych prac. Kwiatki, ozdoby i dekoracje zostawmy paniom. One wiedzą najlepiej, jak dokładnie wszystko urządzić, by ogród przyciągał oko i był idealnym miejscem do wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi. Mężczyzna powinien zająć się cięższymi pracami fizycznymi, takimi jak sprzątnięcie liści (tutaj bardzo przydatny okazuje się specjalny odkurzacz do liści), ścięcie trawy (na filmiku poniżej można zobaczyć jak szybko i prosto można to zrobić) oraz uporządkowanie i wyprofilowanie krzewów oraz drzew. Z tymi ostatnimi może być szczególny problem, ponieważ niezbędne jest korzystanie z dobrej klasy sprzętu (piły łańcuchowe, pilarki) oraz dodatkowych elementów zabezpieczających przed ryzykiem uszczerbku na zdrowiu. Jednym słowem, mężczyzna musi się zaopatrzyć w solidny, markowy sprzęt.
Dobre wyposażenie to podstawa wszelkich prac
Wyposażenie ochronne jest szczególnie przydatne dla osób regularnie korzystających ze sprzętu mechanicznego. Uważam, iż nie warto oszczędzać na urządzeniach do prac ogrodowych i na działkach. Cóż da chwilowe zatrzymanie w portfelu 300 złotych, skoro istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że już w przyszłym sezonie trzeba będzie ponownie nabyć kolejną piłę lub wycinarkę? Lepiej jednorazowo wydać więcej na solidny, markowy sprzęt, niż co roku kupować słabe, szybko psujące się urządzenia. W przypadku pracy z piłami, pilarkami oraz wycinarkami szczególnie ważne jest zabezpieczenie przed ryzykiem uszkodzenia własnego ciała – to właśnie stworzone specjalne spodnie antyprzecięciowe, kurtki, buty oraz kaski ochronne dają dodatkową ochronę.
Nie lekceważ prac konserwacyjnych!
Nie ma nic gorszego niż zaniedbanie posiadanego sprzętu. I nie chodzi tu o gorszy stan pracy danego urządzenia, lecz o ryzyko awarii w trakcie wykonywanych robót, np. cięcia wysokiego drzewa. Nie obejdzie się bez inwestycji w dobrej jakości smary i oleje. Podobnie jak w przypadku samochodowych części naprawczych, jak i tutaj rekomenduję używanie oryginalnych części oraz serwisowanie urządzeń do pielęgnacji zieleni w firmowanych ośrodkach dających gwarancję na wykonywane prace.
Miało być o sprzątaniu ogródka, a wyszedł mi tekst na temat dobrego wyboru i konserwacji sprzętu. Obie rzeczy są ze sobą bezpośrednio związane, dlatego czuję się usprawiedliwiony.