Sposoby na ogrzewanie domu

Wielu z nas, remontując mieszkanie czy dom, staje przed wyborem metody ogrzewania. Opcji jest parę, a każda z nich ma pewne wady i zalety. W krótkim streszczeniu postaram się Wam przedstawić każdą z nich.

Ogrzewanie piecowe

Spośród grzania piecowego można wyróżnić parę metod:

piece kaflowe – najstarsze rozwiązanie, brudne, ciężko utrzymać porządek wokół pieca, piece występują w wielu pomieszczeniach, (ISTNIEJE ISTOTNE RYZYKO POWSTAWANIA ŚMIERTELNIE TRUJĄCEGO TLENKU WĘGLA, Z TEGO WZGLĘDU NIEZBĘDNE JEST MONTOWANIE ELEKTRONICZNYCH CZUJNIKÓW);

ogrzewanie

Piec kaflowy

piece CO – jeden piec, umiejscowiony w piwnicy, kotłowni, z którego poprzez wymiennik ciepła (wodę) energia cieplna jest przekazywana do grzejników oddających energię w poszczególnych pomieszczeniach;

ogrzewanie

Piec C.O.

kominki z płaszczem wodnym – metoda pokrewna do pieca CO, wymiennik ciepła przechodzi przez palenisko kominka, skąd ogrzana woda wędruje do grzejników;

ogrzewanie

Kominek z płaszczem wodnym

piece dwufunkcyjne gazowe – obecnie jedna z najczystszych metod grzewczych, dostępna w lokalizacjach ze stałym przyłączem gazowym. Dwufunkcyjny piec ogrzewa bieżącą wodę do mycia, kuchni etc, jak i w drugim obiegu ogrzewa wodę do grzejników jak w wypadku pieca CO.

Ogrzewanie elektryczne

Piece akumulacyjne – są to potężne grzejniki korzystające z energii elektrycznej, montowane naściennie, najczęściej zaprogramowane by działać w czasie tzw. „nocnej” taryfy, rozwiązanie czyste i ekologiczne, lecz kosztowne.

ogrzewanie

Piec akumulacyjny

Ogrzewanie podłogowe

można wyróżnić dwa typy: elektryczne i wodne. W przypadku elektrycznego są to gotowe maty do montażu, natomiast ogrzewanie wodne działa na tej samej zasadzie, co grzejniki naścienne montowane w systemach CO.

ogrzewanie

Ogrzewanie podłogowe

Podsumowując, sposobów na ogrzanie domu czy mieszkania jest naprawdę sporo, ale dużo zależy od naszych możliwości finansowych i umiejętności montażu. Osobiście polecam ogrzewanie CO – gazowe, ponieważ jest czyste, proste w obsłudze i dość tanie w eksploatacji. Natomiast zdecydowanie odradzam piece węglowe, gdyż są trudne w obsłudze, kosztowne w eksploatacji, i ciężko jest uzyskać optymalne spalanie paliwa węglowego. Ogrzewanie elektryczne jest z kolei dość drogie w użytkowaniu, a rachunki za grzejniki czy piece akumulacyjne mogą ostro nadwerężyć domowy budżet. Niemniej decyzja należy do każdego z nas!

Leave a Reply