Czym palić w kominku?

czym palić w kominkuHuhuha! Zbliża się zima okrutna i zła! Czym palić w kominku w trakcie jej szaleństw pogodowych? Cóż, okazuje się to nie być wcale takie proste, co doskonale widać na przykładzie większych miast naszego kraju (niechlubnie zapisał sie tu chociażby Kraków). Z jednej strony ekolodzy biją na alarm, iż rośnie stężenie pyłków w powietrzu i niezdrowego dwutlenku węgla, zaś z drugiej strony pod przysłowiową ścianą stoją właściciele licznych domków jednorodzinnych (w Polsce w tego typu budynkach żyje blisko 60% ludności!), którzy muszą czymś ogrzać swe mieszkania. Co warto spalać, a czego unikać?

Do kominka śmiało wrzucaj:

drewno na opał

Drewno pozyskane z ekologicznych, certyfikowanych hodowli

makulatura i papier

Makulatura, papier oraz stare gazety

węgiel

Węgiel: zarówno ten tradycyjny, jak i w wersji eko-groszek

Pamiętajcie, że najlepiej palić w kominku specjalnie przeznaczonymi do tego brykietami oraz paczkami energetycznymi. Mają one wysoką wartość kaloryczną pozwalającą ogrzać cały dom, a także ograniczone do minimum zanieczyszczenia, jakie powstają w trakcie spalania. Warto także rozejrzeć się za specjalnymi wierzbami i zbożami przeznaczonymi do opału. To naturalny sposób na ogrzanie swego domu w stylu eko!

To segreguj i wyrzucaj wraz ze śmieciami:

* stare ubrania i buty

* plastikowe butelki

* resztki pokarmu

* plastikowe zabawki oraz gry dla dzieci

* metalowe puszki, gwoździe i inne rzeczy

To nie ogrzewa, a mocno zanieczyszcza powietrze!

To nie ogrzewa, a mocno zanieczyszcza powietrze!

Opakowania po lekach nie palą się dobrze, poza tym wydzielają szkodliwe substancje

Opakowania po lekach nie palą się dobrze, poza tym wydzielają szkodliwe substancje

Ilość szkodliwych substancji, jaka powstaje w trakcie spalania wywołuje ciarki na plecach. Cała tablica Mendelejewa w najróżniejszych odsłonach w katastrofalnych skutkach, zarówno dla naszego zdrowia, całego środowiska, jak i kwestii estetycznych (zadymione, szare ulice).

Pamiętajcie:

Segregacja śmieci - logo

Leave a Reply