Sklep BHP – jak wybrać odpowiednie buty robocze do pracy w mokrym środowisku?

Hale produkcyjne i magazyny potrafią być przeróżne – od niezwykle gorących hal do produkcji mebli, stopów metali, do zimnego i wilgotnego środowiska w fabrykach żywności. Kiedy wybierzemy się do sklepu BHP, żeby wybrać odpowiednie buty robocze, charakter naszej pracy powinien mieć dla nas priorytetowe znaczenie. Na jaki rodzaj obuwia warto się zdecydować, kiedy środowisko naszej pracy jest mokre? Dzisiaj damy parę porad w tym temacie – jeśli na co dzień spędzasz godziny pracy w wilgotnym otoczeniu, zapraszamy do czytania!


Sklep BHP – buty robocze i ich normy

Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy wybierzemy sklepu BHP po nowe buty robocze, zdecydowanie są ich normy. W świecie odzieży roboczej i odzieży ochronnej spełnianie wymaganych norm jest niezwykle istotne, jeśli chcemy znaleźć produkt, który w stu procentach odpowie naszym oczekiwaniom. Dane normy pozwolą szybko sprawdzić, jakim warunkom może być odporny każdy element ubrania, jaki może nam zaoferować sklep BHP.

W kontekście butów roboczych najważniejszą normą jest PN-ISO 20345. Spełniające ją obuwie oznacza się literą S i numerem lub literą, który informuje o ich konkretnych właściwościach ochronnych. Jak należy czytać te oznaczenia?

  • SB – czyli safety boots. Jest to cecha podstawowa, która oznacza, że podnosek buta będzie w stanie wytrzymać obciążenie do 200J, oraz że materiał buta jest skórzany, lub wykonany z innego tworzywa, które cechuje się odpowiednią wytrzymałością.
  • S1 – własności podstawowe, plus absorpcja energii w pięcie buta, podeszwa antypoślizgowa i właściwości elektrostatyczne;
  • S2 – wszystkie cechy S1, połączone z wierzchem buta nieprzepuszczającym wody;
  • S3 – cechy S2, wzbogacone urzeźbioną podeszwą;
  • S4 – cechy S1, wzbogacone podeszwą antypoślizgową.

Jakie buty robocze wybrać ze sklepu BHP, kiedy pracujemy w wilgotnym środowisku?

Kiedy nasza praca ma odbywać się w środowisku wilgotnym, konieczne jest zaopatrzenie się w buty ze sklepu BHP, które nie będą przepuszczały wody. O ile ten punkt jest dosyć oczywisty, warto zwrócić szczególną uwagę na kolejną cechę butów roboczych do pracy w wilgoci – właściwości elektrostatyczne i gumową podeszwę.

Podczas pracy w mokrym środowisku, poślizgnięcie się czy przemoczenie stóp to tylko jedne z zagrożeń. Znacznie poważniejsze są możliwe urazy, do których może dojść w wyniku porażenia prądem. Woda jak wiadomo, doskonale przewodzi prąd, więc nawet niewielkie zwarcie którejś z maszyn produkcyjnych może się skończyć tragicznie. Ustrzeże nas przed tym gumowa podeszwa, która w tym wypadku zadziała jak izolacja.

Leave a Reply