Ciepła woda w domku jednorodzinnym

kocioł jednofunkcyjny

Źródło: http://www.junkers.pl

Nie wszyscy właściciele domków jednorodzinnych są takimi szczęściarzami, że mogą się bez żadnych problemów podłączyć do miejskiego systemu grzewczego. Wiele rodzin musi samodzielnie zamontować kocioł grzewczy i następnie podłączyć go do określonego źródła energii: gazu ziemnego, prądy elektrycznego lub innego, alternatywnego źródła.

Jak to dawniej bywało?

W starym budownictwie najczęściej ten problem rozwiązywano za pomocą bojlerów na prąd. Niestety, posiadały one więcej wad niż zalet, ale na rynku trudno było o lepsze wówczas rozwiązanie. Woda byłą grzana elektrycznie, tzn. w momencie jej wyczerpania należało odczekać kilka godzin, zanim ponownie nagrzała się do pożądanej temperatury. Dodatkowo, wraz z upływem lat, sprawność grzewcza systematycznie malała, urządzenie pobierało więcej prądu, co bezpośrednio przełożyło się na większe rachunki na energię elektryczną. Na szczęście dziś rynek kotłów grzewczych wygląda całkowicie inaczej, oferując klientowi bogatą gamę produktów.

Rodzaje kotłów grzewczych

  • Kotły konwencjonalne – to gazowe kocioł jednofunkcyjny, który wyróżnia się energooszczędnością, ponieważ podgrzewa wodę wyłącznie w momencie jej poboru.

    Stary piecyk grzewczy

    Stary piecyk

  • Kotły kondensacyjne – rodzaj kotłów gazowych, które umożliwiają podgrzewanie wody przy pomocy wytwarzanej pary; posiadają wysoką sprawność cieplną, niemniej wywarzana przez nie energia jest bezzwrotnie utracana.
  • Powietrzne pompy ciepła – to kondensacyjny pogrzewacz wody, który może być wykorzystywany do zastosowań komercyjnych, np. hoteli i restauracji, bowiem podgrzewa aż 27 litrów wody w ciągu minuty.
  • Podgrzewacze przepływowe wody – stosuje się je do ogrzewania zarówno wody, jak i całego domu. Minusem tego rozwiązania jest ograniczona ilość wytwarzanego ciepła, które zaspokaja potrzeby zaledwie czteroosobowej rodziny.

Dlaczego warto inwestować w dobry kocioł jednofunkcyjny?

Kocioł jednofunkcyjny

Kocioł grzewczy na gaz

Przede wszystkim większość z nich posiada nowoczesne przyłącze kominkowe, a wszystkie parametry są wyświetlane na elektronicznym panelu, dlatego zawsze ma się pod kontrolę pracę kotła. Turbinki zliczają przepływ wody, a samo urządzenie posiada podwójną ochronę czujnikową (ciągu komina i temperatury). Tego typu kocioł ma maksymalną moc 35 kW (dla zamkniętej komory spalania z zasobnikiem). Najważniejsze jest jednak, że taki kocioł jest w stanie sprostać wymaganiom mieszkańców licznego domu rodzinnego przy jednoczesnej funkcji oszczędzania wody i gazu dzięki współpracy z kolektorami słonecznymi.

Leave a Reply