Jesień to piękna pora roku, potrafi być słoneczna i kolorowa, nie da się jednak ukryć, iż ma też swoją ponurą stronę. Deszcze, błoto, wiatr i niskie temperatury to codzienność kierowców na drogach wraz z nadejściem jesieni, a potem zimy. Niestety, czynniki te wpływają na niszczenie pojazdów. Jak więc przygotować samochód na jesień i nadchodzącą zimę? Które elementy nadwozia są szczególnie narażone na niszczenie?
Samochód jesienią – na jakie uszkodzenia jest narażony?
Największym wrogiem każdego pojazdu jest wilgoć, której w okresie jesieni i zimy nie brakuje. Częste opady deszczów, kałuże i błoto, a także wilgoć w powietrzu mogą mieć bardzo zły wpływ na samochód. Najczęściej przyczynia się do powstania ognisk korozji, które bez odpowiedniego działania i zabezpieczenia bardzo szybko rozprzestrzenią się na blasze samochodu. Najbardziej narażone są progi, nadkola oraz drzwi, gdyż mają najczęstszy kontakt z wodą i wilgocią. Ważne więc jest, by jeszcze w okresie letnim, gdy na zewnątrz jest stosunkowo sucho i ciepło, zabezpieczyć podwozie przed korozją.
Innym elementem wyposażenia samochodu, który może ucierpieć wraz z nadejściem jesieni i zimy jest akumulator. Gwałtowny spadek temperatur na zewnątrz sprawia, że akumulator znacznie szybciej się rozładowuje, a bez niego przecież samochód praktycznie nie żyje – akumulator to jego serce. Ważne więc, by naładować akumulator, gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki rozładowania.
Inne niezbędne przygotowania do jesieni
Oczywiście szykując nasz samochód na te trudniejsze pory roku, mamy na uwadze nie tylko jego ogólną kondycję. Przede wszystkim chcemy dostosować go do warunków panujących na zewnątrz w taki sposób, by jazda nim była bezpieczna. Nie chodzi więc jedynie o wymianę zużytych elementów czy naprawę tych, które szwankują. Wymiany wymagają także opony, wycieraczki, płyn do spryskiwaczy i wiele innych. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważna jest wymiana opon z letnich na zimowe. Kiedy należy to zrobić? Zasady mówią, iż najlepiej zmienić opony, gdy temperatura w nocy spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Gdy dochodzą do tego opady deszczu, na drogach tworzy się niebezpieczna szadź znacznie zmniejszająca przyczepność pojazdów do drogi. Jazda po takiej trasie w letnich oponach byłaby więc skrajnie nieodpowiedzialna. Jesień to także czas, gdy na drogach znacznie pogarsza się widoczność, zwłaszcza po zmroku. Dlatego należy zadbać o odpowiednie światła w swoim samochodzie.
Skontrolować należy reflektory i światła przeciwmgielne i w razie potrzeby wymienić żarówki na nowe. Na widoczność, zwłaszcza gdy jedziemy w deszczu, ma też wpływ stan szyby przedniej, a co za tym idzie, wycieraczek samochodowych. Warto je regularnie wymieniać na nowe oraz stosować zimowego płynu do spryskiwaczy, który nie zamarznie pomimo niskiej temperatury i znacznie lepiej poradzi sobie ze szronem i parą na szybie.