Rośliny doniczkowe dla posiadaczy kota

Każdy właściciel kota wie, że lubią one podgryzać rośliny doniczkowe. Niestety, niektóre z nich mogą okazać się dla nich trujące. Czy oznacza to, że posiadając kota jesteśmy zmuszeni do zrezygnowania z uprawy kwiatów? Nie! Wystarczy dowiedzieć się, jakie gatunki są bezpieczne dla naszych pupili.

Rośliny doniczkowe niebezpieczne dla kotów

Wiele popularnych roślin i kwiatów uprawianych w naszych domach mogą być trujące dla kotów. Nie do końca prawdą jest to, że kot instynktownie wyczuwa, które rośliny mogą mu zaszkodzić i tych nie będzie podgryzać. Szczególnie u domowych kotów niewychodzących, które nie polują na żywność, ta zdolność może zawodzić. Każdy odpowiedzialny właściciel kotów powinien więc wiedzieć, jakich roślin absolutnie nie powinno się uprawiać w domu. Należą do nich między innymi aloes, azalia, fikus, geranium, hortensja, niektóre odmiany bluszczu pospolitego, bardzo popularna i ostatnio modna monstera, narcyz, tytoń ozdobny, rododendron czy też szeflera.

rośliny doniczkowe

Aloes

Rośliny te posiadają w swoich liściach pewne toksyny, które po spożyciu przez kota mogą wywołać w najlepszym wypadku biegunkę, wymioty, ale mogą też trwale uszkodzić wątrobę i nerki, wywołać poparzenie pyszczka i dróg pokarmowych, a nawet skończyć się śmiercią. Jakie rośliny doniczkowe będą więc bezpieczne dla naszych kotów?

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kotów

Jeżeli równie mocno kochamy rośliny i koty, należy poszukać takich odmian, które upiększą nasz dom, ale jednocześnie nie będą zagrażać zdrowiu i życiu naszych milusińskich. Jedną z nich jest fiołek afrykański, który kwitnie przez cały rok, nie zajmuje dużo miejsca i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednocześnie wspaniale zdobi mieszkanie dzięki swoim pięknym, intensywnym barwom.

rośliny doniczkowe

Poza tym dla naszego kota zupełnie bezpieczne są niektóre odmiany paproci. Najbardziej znaną jest odmiana Nefrolepis wyniosły. Kolejnym lubianym kwiatem doniczkowym, który na szczęście jest też bezpieczny dla kotów, jest storczyk. Chociaż uprawa storczyka wymaga odpowiednich warunków i podłoża, zadbany, kwitnący storczyk jest jedną z piękniejszych ozdób w domu.

rośliny doniczkowe

Grubosz

Inne rośliny doniczkowe niezagrażające naszym kotom to między innymi: grubosz, pokrzywka brazylijska, kalanchoe, maranta czy begonia królewska.

Leave a Reply