Ekologiczne sprzątanie mieszkania

Sprzątanie mieszkania to czynność, którą należy powtarzać regularnie. Wiele osób chętnie korzysta z dostępnych w sklepach chemicznych środków czystości, nie zdając sobie sprawy, że mogliby wykorzystać inne, tańsze, a przede wszystkim bardziej ekologiczne środki. Jak można je przygotować samodzielnie? Podpowiadamy kilka pomysłów!

Sprzątanie mieszkania ekologicznie – dlaczego warto?

Samodzielne przygotowanie ekologicznych środków czystości nie jest wcale trudne, może natomiast dobrze wpłynąć na nasze zdrowie. W jaki sposób? Otóż wiele środków czystości dostępnych w sklepach wydziela silne aromaty, mające odświeżać mieszkania, ale w gruncie rzeczy są mieszaniną chemicznych związków, które później unoszą się w powietrzu, a my je wdychamy. Z tego względu też należy regularnie wietrzyć mieszkania, także zimą, gdy na dworze jest mróz.

sprzątanie mieszkania

Naturalne preparaty, takie jak sól, cytryna czy ocet, mają zastosowanie również w sprzątaniu.

Aby jednak zmniejszyć ryzyko wdychania chemicznych oparów, można po prostu samemu stworzyć środki czystości z naturalnych składników. Dzięki nim sprzątanie mieszkania będzie przyjemniejsze, szczególnie dla naszych dróg oddechowych.

Pomysły na ekologiczne środki czystości

Chyba najbardziej znanym naturalnym środkiem mającym właściwości czyszczące jest ocet. Może zastąpić wiele syntetycznych środków, gdyż ma działanie odtłuszczające, nadaje połysk i usuwa nieprzyjemne zapachy. Wykorzystuje się go między innymi do polerowania szyb i kafelek, do czyszczenia tłustych powierzchni i garnków czy też do czyszczenia urządzeń sanitarnych w łazience. Sprzątanie mieszkania z octem pod ręką może być o wiele prostsze i tańsze, gdyż zastąpi on wiele różnych preparatów, za które musielibyśmy zapłacić kilkadziesiąt złotych. Oto przykłady:

• Mycie okien – ściereczkę nasączamy odrobiną octu, myjemy nią okna, na koniec suszymy je starymi gazetami. W efekcie mamy idealnie umyte okna bez żadnej skazy.sprzątanie mieszkania

• Czyszczenie toalety – należy przygotować mieszankę octu z wodą wymieszane w równych proporcjach i dodać kilka kropel olejku eterycznego o świeżym zapachu. Taką mieszankę można stosować w formie sprayu za pomocą zwykłego rozpylacza. Poza tym raz w miesiącu warto wlać litr ciepłego octu do ubikacji, pozostawić na noc, a następnie wyczyścić go szczotką. To pozwoli utrzymać toaletę w czystości.

• Polerowanie mebli – w równych proporcjach mieszamy ocet, oliwę z oliwek i sok z cytryny. Nasączamy ściereczkę i przecieramy nią meble. W ten sposób meble drewniane odzyskają blask. Niemniej nie można tego stosować zbyt często (najlepiej raz do roku), by nie przetłuścić meble.

Jak widać, sprzątanie mieszkania będzie ekologiczne dzięki wykorzystaniu zwykłego octu. Warto poszukać jeszcze innych tego typu pomysły i wykorzystać je we własnym domu.

Leave a Reply