Łazienka jest miejscem, w którym spędza się sporą ilość czasu, dlatego powinniśmy się w niej czuć swobodnie i przyjemnie. Oprócz wygody liczy się także funkcjonalność pomieszczenia – dobra bateria łazienkowa stanowi nie tylko piękny detal wizualny, ale także pozwala oszczędzić wodę. Czym się kierować, wybierając dobrą baterię łazienkową?
Rodzaje baterii łazienkowych
Generalnie wyróżnia się ich trzy rodzaje:
- Bateria łazienkowa umywalkowa – charakteryzują się stosunkowo krótką wylewką;
- Bateria łazienkowa wannowa/prysznicowa – składa się z korpusu oraz specjalnej wylewki, do której podłącza się słuchawkę;
- Bateria do bidetu – mają krótką wylewkę z ruchomą główką.
Każda bateria łazienkowa może być montowana w formie ściennej lub stojącej (inaczej: sztorcowej), przeznaczone do montażu w specjalnym otworze w wannie lub umywalce. Którą z nich wybrać? Tak naprawdę nie ma znaczenia, tutaj liczą się wyłącznie kwestie estetyczne. Baterie jednouchwytowe zaczynają wypierać dwuuchwytowe (są znacznie mniej oszczędne i kojarzone ze stylem retro), które umożliwiają regulację strumienia wody oraz jej ciepła (posiadają jednak wadę: głowica może stosunkowo szybko się popsuć). Coraz bardziej popularne stają się baterie bezdotykowe, włączone i wyłączane dzięki pracy fotokomórki, dotychczas spotykane w centrach handlowych, restauracjach oraz hotelach, a także baterie termostatyczne, polecane szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi (odgórne ustawienie temperatury wody uniemożliwia poparzenie się gorącym strumieniem wody). Sklepy budowlane oferują modele baterii łazienkowych mosiężne, stalowe, satynowe, białe, czarne oraz chromowane – dobiera się je w zależności od stylu wykończenia łazienki.
Ważne cechy baterii
Wybierając baterie do łazienki, należy zwrócić szczególną uwagę na:
- Wydajność przepływu wody – im większy przepływ, tym szybciej napełni się wannę lub umywalkę. Największy mają baterie podtynkowe, zaś najmniejsze sztorcowe.
- Długość wylewki oraz wysokość baterii – wylewka nie powinna przeszkadzać w swobodnym myciu twarzy; producenci oferują wylewki wyciągane, obrotowe, kaskadowe (szerszy strumień wody) oraz klasyczne;
- Wydajność wody – ma to znaczenie ekologiczne oraz ekonomiczne. Najlepiej sprawdza się tu baterie termostatyczne bezdotykowe, jednak ich zakup jest znacznie droższy niż w przypadku pozostałych modeli.
Głowica baterii może być ceramiczna (bardziej wytrzymała) lub uszczelkowa, standardowo sprzedaje się ja w dwóch wymiarach o szerokości 35 i 40mm. Najtańsza bateria umywalkowa kosztuje nawet poniżej 50zł za sztukę, jednak nie jest ona zbyt dobrej jakości. Na jej trwałość wpływa jakość powłoki, rodzaj głowicy oraz precyzja dopasowania wszystkich działających ze sobą podzespołów. Bateria łazienkowa jest nabywana lata i na jej zakupie nie warto oszczędzać. Wybierając odpowiedni model należy zwrócić uwagę, czy jest odpowiednio ciężka (im ciężka, tym lepszych i bardziej solidnych materiałów użyto do jej produkcji) i gdzie została wyprodukowana (najlepiej na terenie UE, ponieważ chińskie baterie bardzo często psują się poniżej 24 miesięcy normalnego użytkowania).