Narzędzia ogrodnicze – wertykulator i aerator

Dbanie o ogród, nawet nieduży, wiąże się z ciężką pracą. Szczególnie w okresie jesiennym wymaga on zdecydowanie więcej uwagi i poświęcić czas na regularne usuwanie spadających liści czy też zbitej warstwy pędów i kłączy, które pojawiają się na trawniku po kilku latach, znacznie pogarszając jego stan. Na szczęście mamy do dyspozycji profesjonalny sprzęt ogrodniczy służący do dbania o kondycję trawnika. Chodzi o wertykulator i aerator. Poznajmy je bliżej.

Wertykulator i jego zastosowanie

Wertykulator to urządzenie do pielęgnowania trawników. Posiada noże pionowo przecinające warstwę filcu i nacinające podłoże. To sprawia, że gleba na nowo odzyskuje dostęp do świeżego powietrza, a korzenie dopływ wody, dzięki czemu trawa rośnie szybciej i jest zdecydowanie świeższa i ładniejsza. Wertykulatory służą też do usuwania mchu i płytko zakorzenionych chwastów, które są odpowiedzialne za zły stan trawy, gdyż zabierają im składniki odżywcze z gleby. Istnieją wertykulatory ręczne, spalinowe oraz elektryczne.

wertykulator

Wertykulator elektryczny.

wertykulator

Wertykulator ręczny.

wertykulator

Wertykulator spalinowy.

Spalinowe i elektryczne są na pewno łatwiejsze w użyciu, bardziej wydajne i skuteczne niż te ręczne. Elektryczne wertykulatory są też bardziej ekologiczne, gdyż podczas ich stosowania nie powstają szkodliwe spaliny, które ulatują do powietrza. Są też cichsze w użytkowaniu i wygodniejsze w obsłudze – aby je uruchomić, wystarczy podłączyć je do źródła prądu. Niemniej jeżeli mamy duży ogród i dużą powierzchnię trawnika, utrudnieniem w korzystaniu z wertykulatora elektrycznego może być kabel z ograniczoną długością.

Aerator i jego zastosowanie

Aeratory służą z kolei do napowietrzania gleby poprzez nakłuwanie jej kolcami lub specjalnymi rurkami – taki zabieg nazywamy aeracją. Dzięki niemu powietrze może dotrzeć do głębszych warstw gleby, co sprzyja jej żyzności. Aeracji zwykle towarzyszy piaskowanie, czyli rozsypywanie na powierzchni trawnika warstwę piasku i rozgrabia w taki sposób, aby uzupełnił dziury po nakłuciach.

wertykulator

Aerator ręczny.

Wertykulację najlepiej przeprowadzić wiosną, gdy gleba już obeschnie po zimie, natomiast aerację późnym latem albo jesienią. Takie zabiegi pozwolą nam utrzymać trawnik w idealnym stanie mimo upływu lat.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.