Dbanie o ogród, nawet nieduży, wiąże się z ciężką pracą. Szczególnie w okresie jesiennym wymaga on zdecydowanie więcej uwagi i poświęcić czas na regularne usuwanie spadających liści czy też zbitej warstwy pędów i kłączy, które pojawiają się na trawniku po kilku latach, znacznie pogarszając jego stan. Na szczęście mamy do dyspozycji profesjonalny sprzęt ogrodniczy służący do dbania o kondycję trawnika. Chodzi o wertykulator i aerator. Poznajmy je bliżej.
Wertykulator i jego zastosowanie
Wertykulator to urządzenie do pielęgnowania trawników. Posiada noże pionowo przecinające warstwę filcu i nacinające podłoże. To sprawia, że gleba na nowo odzyskuje dostęp do świeżego powietrza, a korzenie dopływ wody, dzięki czemu trawa rośnie szybciej i jest zdecydowanie świeższa i ładniejsza. Wertykulatory służą też do usuwania mchu i płytko zakorzenionych chwastów, które są odpowiedzialne za zły stan trawy, gdyż zabierają im składniki odżywcze z gleby. Istnieją wertykulatory ręczne, spalinowe oraz elektryczne.
Spalinowe i elektryczne są na pewno łatwiejsze w użyciu, bardziej wydajne i skuteczne niż te ręczne. Elektryczne wertykulatory są też bardziej ekologiczne, gdyż podczas ich stosowania nie powstają szkodliwe spaliny, które ulatują do powietrza. Są też cichsze w użytkowaniu i wygodniejsze w obsłudze – aby je uruchomić, wystarczy podłączyć je do źródła prądu. Niemniej jeżeli mamy duży ogród i dużą powierzchnię trawnika, utrudnieniem w korzystaniu z wertykulatora elektrycznego może być kabel z ograniczoną długością.
Aerator i jego zastosowanie
Aeratory służą z kolei do napowietrzania gleby poprzez nakłuwanie jej kolcami lub specjalnymi rurkami – taki zabieg nazywamy aeracją. Dzięki niemu powietrze może dotrzeć do głębszych warstw gleby, co sprzyja jej żyzności. Aeracji zwykle towarzyszy piaskowanie, czyli rozsypywanie na powierzchni trawnika warstwę piasku i rozgrabia w taki sposób, aby uzupełnił dziury po nakłuciach.
Wertykulację najlepiej przeprowadzić wiosną, gdy gleba już obeschnie po zimie, natomiast aerację późnym latem albo jesienią. Takie zabiegi pozwolą nam utrzymać trawnik w idealnym stanie mimo upływu lat.