Praca w Holandii – jak się przygotować?

Wyjazdy do pracy za granicą to od wielu lat metoda na szybkie zarobienie pieniędzy w dość krótkim czasie. W ciągu minionych kilkunastu lat mnóstwo naszych rodaków wyjechało za pracą między innymi do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Norwegii, a ostatnio dużą popularnością cieszy się także praca w Holandii. O czym warto pamiętać, wyjeżdżając za pracą do innego kraju?

Praca w Holandii – dobrze się przygotuj do wyjazdu

Niewątpliwie wyjazd za granicę do pracy ma wiele zalet. Jeżeli jesteś osobą młodą, która nie posiada rodziny, taki wyjazd może być doskonałym sposobem na zebranie cennego doświadczenia zawodowego, podszlifowanie języka, a także zebranie większych oszczędności.

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych to poważna decyzja. Trzeba się do tego dobrze przygotować, aby wszystko się udało.

praca w holandii

Wiele młodych osób postanawia wyjechać na jakiś czas do pracy za granicę, by uzbierać oszczędności na własne mieszkanie czy otworzenie firmy.

Praca w Holandii otwiera duże możliwości, niemniej istnieje też wiele zagrożeń. Niektórzy wychodzą z założenia, że lepiej wziąć pierwszą lepszą pracę, byleby jakoś się zaczepić i zostać na dłużej. Niemniej takie podejście może też generować problemy. Pracodawcy zatrudniający pracowników „na czarno” wiedzą, że w razie jakichś komplikacji nie będą oni mogli dochodzić swoich praw. Dlatego chcąc jechać za granicę w celach zarobkowych, warto pamiętać o kilku ostrzeżeniach.

O czym pamiętać, wyjeżdżając do pracy za granicę?

Decydując się na wyjazd do Holandii czy jakiegokolwiek innego europejskiego kraju do pracy, powinniśmy bezwzględnie trzymać się pewnych zasad. Chodzi o to, by nie dać się wykorzystać i zapewnić sobie odpowiednie warunki pracy. Oto kilka z ważnych przypomnień:

• zawsze zażądaj umowy w swoim języku ojczystym, dokładnie ją przeczytaj i przed podpisaniem porównaj z wersją w języku obcym (np. holenderskim czy angielskim);

praca w holandii

Szukając pracy za granicą, bierzmy pod uwagę tylko oferty ze sprawdzonych źródeł, na jasnych i korzystnych warunkach.

• nigdy nie zgadzaj się na ustne ustalenia warunków pracy – wszystko powinno się znaleźć na umowie;
• nigdy nie zgadzaj się na pracę bez umowy, nawet tymczasowo – w razie jakiegoś wypadku nie masz szans na odszkodowanie i dochodzenie swoich praw;

praca w holandii

Szukając pracy za granicą, zawsze zażądajmy umowy spisanej w swoim języku ojczystym. Nigdy też nie przyjmujmy zatrudnienia „na czarno”, czyli bez żadnej umowy.

• nie wyjeżdżaj bez odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego, obowiązującego w danym kraju;
• nie udostępniaj swoich danych osobom trzecim, który mogłyby je wykorzystać ze szkodą dla Ciebie, na przykład zaciągając kredyt na Twoje nazwisko.

praca w holandii

Przemyślany wyjazd za granicę do pracy może otworzyć przed nami spore możliwości.

Więcej praktycznych porad odnośnie pracy w Holandii i tego, jak się przygotować do wyjazdu, znajdziecie TUTAJ.

Leave a Reply