Podgrzewacz wody – ekonomiczny i funkcjonalny

Podgrzewacz wody to urządzenie, które pozwala nam w szybki i łatwy sposób uzyskać ciepłą wodę w domu. Istnieje kilka rodzajów podgrzewaczy, najpopularniejsze to elektryczne, tzw. bojlery, oraz gazowe przepływowe, potocznie nazywane junkersami. Czym się charakteryzują? Jakie mają zalety?

Podgrzewacz wody elektryczny

Podgrzewacz wody nazywany bojlerem to podgrzewacz pojemnościowy działający na prąd. Zasada jego działania nie jest skomplikowana – polega na zmagazynowaniu wody w bojlerze i ogrzanie jej. Dobranie odpowiedniej pojemności tego zbiornika daje nam możliwość korzystania z ciepłej wody w kilku miejscach na raz, na przykład jednocześnie jedna osoba może brać prysznic, a druga zmywać naczynia i obie będą mieć ciepłą wodę.

podgrzewacz wody

Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody.

Ważną częścią elektrycznego podgrzewacza wody jest termostat. Dzięki niemu możemy na stałe ustawić pożądaną temperaturę wody oraz unikniemy jej wystygnięcia. W jaki sposób? Otóż gdy tylko temperatura wody spadnie poniżej tej na termostacie, on automatycznie uruchomi jej grzanie. W ten sposób mamy do dyspozycji ciepłą wodę właściwie przez cały czas, trzeba jedynie pamiętać, by podgrzewacz był uruchomiony. A jeśli nie potrzebujemy ciepłej wody, możemy po prostu wyłączyć bojler, na przykład na czas wyjazdu na wczasy.

Podgrzewacz wody gazowy

Drugim, równie popularnym rodzajem podgrzewacza wody jest tzw. junkers, czyli gazowy podgrzewacz przepływowy. Jego potoczna nazwa zaczerpnięta jest od nazwy firmy, która specjalizuje się w jego produkcji – właśnie firmy Junkers. Taka wąska specjalizacja firmy sprawia, że oferuje ona najlepsze modele o ekonomicznym działaniu. Jak działają gazowe podgrzewacze wody? Uruchamiają się w momencie, gdy zaczynamy korzystać z wody. Właśnie wtedy woda zaczyna być ogrzewana. Od ilości jej zużycia zależy zużycie gazu, który jest potrzebny do jej podgrzania. A więc zakręcenie kranu czy prysznicu od razu powoduje wyłączenie podgrzewacza. Takie rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne.

podgrzewacz wody

Gazowy przepływowy podgrzewacz wody.

Przepływowe ogrzewacze wody zazwyczaj dysponują minimalną mocą o wysokości 3 kW oraz maksymalną sięgającą do 20 kW. Najmniejsze podgrzewacze mogą ogrzać od litra do dwóch litrów wody na minutę z temperatury 10 do 50 stopni Celsjusza.

Więcej informacji na temat gazowych ogrzewaczy wody można przeczytać TUTAJ.

Leave a Reply