Czyszczenie dywanów i wykładzin – cz. II

W poprzednim wpisie udało nam się ustalić, że czyszczenie dywanów i wykładzin dywanowych na własną rękę to nienajlepszy pomysł. Poznaliśmy też dwie najpopularniejsze metody czyszczenia tych powierzchni stosowane przez profesjonalistów. Teraz omówimy metody prania na sucho – tak zwane „suche wiórki” oraz bonetowanie.

Czyszczenie dywanów i wykładzin metodą „suche wiórki”

Jak wspomnieliśmy w części pierwszej, dywany, wykładziny i tym podobne powierzchnie można prać zarówno na sucho, jak i na mokro. Jedną z metod prania na sucho jest tak zwana metoda „suche wiórki”. Jej największą zaletą jest to, iż po praniu dywan bądź wykładzina nie wymaga wyschnięcia – praktycznie od razu nadaje się do użytku. Ma to duże znaczenie w miejscach, których nie można wyłączyć z użycia na kilka godzin, na przykład korytarzy w hotelu czy sal przedszkolnych. Dlatego metoda „suche wiórki” sprawdzi się najlepiej, gdy zależy nam na szybkim i sprawnym wykonaniu usługi. czyszczenie dywanówSuche wiórki to nazwa środka stosowanego w tej metodzie. Są one wcierane we włókna dywanu bądź wykładziny przy pomocy maszyny walcowej. Następnie zużyte wiórki usuwa się za pomocą specjalnej nasadki lub zwykłego odkurzacza. Takie czyszczenie dywanów i wykładzin może odbywać się w normalnych godzinach pracy, gdyż powierzchnia jest sucha, ponadto cała praca przebiega szybko i stosunkowo cicho.

Bonetowanie dywanów i wykładzin

Bonetowanie to kolejna chętnie stosowana metoda prania dywanów i wykładzin. Poleca się ją do czyszczenia wykładzin i dywanów o gęstym, ale niskim runie. Jej największymi zaletami są: krótki czas schnięcia powierzchni, brak chemicznego osadu, duża skuteczność i ochrona przed ponownym zabrudzeniem, przystępna cena.

czyszczenie dywanów
Bonetowanie polega na spryskaniu przygotowanej uprzednio wykładziny bądź dywanu specjalnym, szybkoschnącym środkiem. Następnie powierzchnię czyści się przy pomocy szorowarki jednotarczowej z padem dywanowym, czyli tak zwanym bonetem. Na koniec zaczesuje się runo w jednym kierunku ręczną szczotką. Metodę bonetowania zaleca się powtarzać kilka razy do roku, niemniej raz w roku warto wykonać czyszczenie metodą ekstrakcyjną, która dogłębnie usunie cały brud z dywanu bądź wykładziny.

Leave a Reply