Płatności zbliżeniowe – wady i zalety

W każdej dziedzinie życia szukamy rozwiązań możliwie najwygodniejszych i najszybszych. Dzięki nim życie staje się łatwiejsze i lepsze. Bez wątpienia należą do nich płatności zbliżeniowe – trzeba przyznać, że w ostatnim czasie zrewolucjonizowały one nasz rynek i przypadły do gustu każdemu posiadaczowi karty kredytowej. Ale jak każda rzecz, również możliwość zbliżeniowego płacenia ma swoje zalety oraz wady. Poznajmy je.

Płatności zbliżeniowe – na czym polegają?

Zasada działania karty zbliżeniowej jest dość prosta. Karta dostosowana do tego typu transakcji wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną. Gdy przykładamy kartę do terminala na odległość mniejszą niż 5 cm, cewka czytnika uruchamia w cewce karty układ RFID, czyli identyfikacji częstotliwości radiowej, pracujący w standardzie NFC. Czytnik RFID wysyła z kolei sygnał do terminala z danymi niezbędnymi do wykonania transakcji: numer karty, kod dynamiczny potrzebny do autoryzacji transakcji zbliżeniowych oraz datę ważności karty.

Zalety i wady korzystania z płatności zbliżeniowych

Zalet tego rozwiązania jest na pewno sporo. Przede wszystkim jest to szybkość płatności. Jeżeli robimy zakupy do 50 zł, możemy za nie zapłacić kartą zbliżeniowo bez wprowadzania kodu PIN. Trwa to zaledwie kilka sekund.

płatności zbliżeniowe

Płatności kartą zbliżeniową umożliwiają szybkie i wygodne płacenie za zakupy.

Obecnie karty zbliżeniowe mogą też być wykorzystywane też w innych celach. Niektóre banki wprowadziły na przykład elektroniczne legitymacje studenckie z funkcją płatniczą lub karty płatnicze będące jednocześnie warszawskimi kartami miejskimi z elektronicznym biletem. Dzięki nowoczesnej technologii NFC możemy dokonywać również płatności telefonem komórkowym! Wystarczy wyposażyć swój smartfon w specjalną naklejkę, będącą tagiem RFID. Dzięki temu nie musimy mieć ze sobą nawet portfela i karty płatniczej.

płatności zbliżeniowe

Nowoczesna technologia umożliwia płatności zbliżeniowe przy pomocy telefonu komórkowego.

Niestety, płatności zbliżeniowe mają też kilka wad. Do najważniejszych zalicza się bezpieczeństwo. Gdy zostanie nam skradziona karta zbliżeniowa, złodziej może dokonywać jednorazowych transakcji płatniczych nie większych niż 50 zł lub też spisać dane z karty i wykorzystać je do płatności on-line. Mamy jednak możliwość zablokować skradzioną kartę w banku, a wtedy złodziej nie będzie miał szans wykorzystać naszych środków pieniężnych. Inną wadą jest też to, iż nie każde punkty handlowo-usługowe czy gastronomiczne umożliwiają płatności zbliżeniowe. W tej sytuacji zawsze warto mieć przy sobie gotówkę lub pamiętać PIN do karty, by zapłacić nią tradycyjnie.

Leave a Reply