Tablet graficzny to urządzenie bardzo przydatne osobom, które mają do czynienia z obrabianiem grafiki, zawodowo lub hobbistycznie. Ułatwia przygotowywanie gotowych grafik bez potrzeby skanowania ich na plik cyfrowy. Jakie rodzaje tabletów graficznych znajdziemy na rynku? Do kogo są skierowane?
Tablet graficzny – co warto o nim wiedzieć?
Zanim zdecydujemy się na zakup tabletu graficznego, warto przemyśleć, do czego ma on nam służyć. Istnieje bowiem wiele różnych modeli, które mają najrozmaitsze funkcje, a nawet ceny. Najprostsze modele kosztują nawet 100 złotych, ale są też takie, za które zapłacimy około 1,000 złotych. Przemyślany wybór jest szczególnie istotny, gdy dopiero zaczynamy przygodę z takim sprzętem. Pierwszy tablet graficzny w dużej mierze wpłynie na naszą późniejszą pracę na nim.
Tablety graficzne przydają się osobom, które cenią sobie szybkość, płynność i precyzję ruchów podczas tworzenia grafiki. Okaże się praktyczny przy obróbce zdjęć, tworzenia cyfrowych obrazów, rysunków i grafik oraz do tworzenia pisma odręcznego. Jest niezbędny w pracy każdego grafika, kartografa czy designera graficznego. Dobry tablet graficzny z powodzeniem zastąpi płótno malarza czy stół kreślarski dla architekta.
Jak działa tablet graficzny?
W jaki sposób działają graficzne tablety? Istnieją dwa typy rozwiązań – monitor graficzny oraz tablet wskazujący. Ten pierwszy nie wymaga żadnego dodatkowego wyposażenia poza specjalnym piórem do kreślenia wzorów, które natychmiast pojawią się na ekranie LCD. Z kolei na tablecie wskazującym można pracować dopiero po podłączeniu go do komputera. Wtedy ślady kreślenia specjalnym rysikiem na tablecie pojawią się od razu na ekranie komputera. Rysik wygląda jak zwykły długopis i może być w wersji bateryjnej lub bezbateryjnej. Tablety wskazujące skierowane są do profesjonalistów i grafików z dużym doświadczeniem.
Tablety graficzne są dostępne w różnych rozmiarach. Im większy jest tablet, tym większą rozdzielczość zapewnia, a to przekłada się na precyzję pracy. Najbardziej uniwersalne są tablety w rozmiarze A4, z kolei rozmiar A6 najbardziej sprawdzi się dla zajmujących się retuszem i drobnymi detalami. Trzeba też pamiętać, aby rozmiar tabletu graficznego był dostosowany do rozmiaru monitora komputera – to bardzo ułatwi pracę.