Dobry materac do spania – jaki powinien być?

Zdrowy sen to warunek dobrego samopoczucia. Badania dowiodły, iż osoby chronicznie niewysypiające się narażone są nie tylko na zmęczenie i pogorszoną koncentrację, ale także na wiele poważnych chorób. Dlatego nie powinniśmy bagatelizować tej kwestii. Na sen odpowiedniej jakości wpływa nie tylko jego długość. Równie ważny jest dobry materac, na którym śpimy – powinien być wygodny i dostosowany do ciężaru naszego ciała. Jakie materace są dostępne na rynku? Na który z nich się zdecydować?

Dobry materac do spania – co proponuje rynek?

Zakup odpowiedniego materaca wysokiej jakości niestety nie należy do najtańszych. Z tego powodu wielu z nas może przekładać ten zakup na dogodniejszy moment, traktując go raczej jako zbędny wydatek. Tymczasem długotrwałe spanie na niewygodnym bądź zużytym materacu może prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem, między innymi z kręgosłupem. Z tego względu na rynku można spotkać wiele rodzajów materacy. Rozpiętość cenowa jest spora, dlatego z pewnością każdy z nas znajdzie coś odpowiedniego na własną kieszeń. Do najpopularniejszych rodzajów materacy zaliczamy:

  • materace piankowe i piankowe termoelastyczne;
  • materace sprężynowe i sprężynowe typu bonell;
  • materace kieszonkowe;
  • materace lateksowe;
  • materace kokosowe;
  • materace korekcyjne.

kobieta wyciąga się na łóżku

Najczęściej w sprzedaży możemy spotkać materace piankowe, sprężynowe i kieszonkowe. Jeśli chodzi o materace piankowe, ich największą zaletą jest to, iż dopasowują się do pozycji ciała, z kolei materace piankowe termoelastyczne dodatkowo reagują na zmieniającą się temperaturę ciała. Pod jej wpływem materac dopasowuje się do ciała, nie uciskając zbytnio mięśni i naczyń krwionośnych. Materace sprężynowe posiadają sprężyny, w wersjach kieszonkowych każda z nich zamknięta jest osobno, jakby w kieszonkach. Dzięki temu sprężyny nie są ze sobą połączone, a to z kolei sprawia, że każda z nich pracuje osobno. Taki materac jest więc o wiele trwalszy, elastyczny i nie ulega odkształceniom. Nie ma też obaw, że sprężyny pękną pod większym naciskiem. Dobry materac powinien więc pod względem twardości i elastyczności być idealnie dopasowany do naszego ciała i wagi. Inny materac wybierzemy zatem dla dziecka, inny dla nastolatka, a jeszcze inny dla dorosłego człowieka.

Jak często wymieniać materac?

Jak już wspomnieliśmy, wielu z nas nie uważa zakupu nowego materaca do spania jako produkt pierwszej potrzeby. Niemniej spanie na zużytym materacu źle odbije się na naszym zdrowiu. Warto więc to uwzględniać w swoim budżecie i widząc pierwsze oznaki zużycia naszego materaca, od razu zdecydować się na zakup nowego. Trudno wyznaczyć jakąś konkretną datę wymiany materaca, na przykład co rok czy co dwa lata, gdyż materace zużywają się w różnym tempie. Zależy to od materiału i jakości wykonania oraz intensywności użytkowania. Na co więc zwracać uwagę? Przede wszystkim na jakość naszego snu. Jeżeli jest on przerywany, a nad ranem budzimy się obolali, jest to znak, że najwyższa pora wymienić nasz materac.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.