Chociaż kartka w kalendarzu wskazuje dopiero początek lutego, to jednak pogoda za oknem dobitnie wskazuje, iż nie ma co liczyć zbytnio na zimową aurę. Cieszą się mieszkańcy wielkich miast, iż nie muszą stać na mrozie, zaś smucą dzieciaki (wiadomo, co to za ferie bez śniegu) i kierowcy, którzy zainwestowali w dobre, zimowe opony (jakich praktycznie nie wykorzystali). Jeszcze kilka tygodni i trzeba będzie je wymienić na wersje letnią. Jak powinna wyglądać dobrej jakości opona, ile opon wymienić, czego unikać i o czym należy pamiętać jeszcze przed wymianą czterech kołek? Podzielę się z Wami moim 10-letnich doświadczeniem.
Co zrobić przed zmianą opon letnich?
Najważniejszym elementem opon jest bieżnik zapewniający przyczepność kół i to właśnie temu należy się przypatrzeć. Jego minimalna wysokość powinna wynosić 1,6mm., niemniej jeśli wynosi on poniżej 3,5mm., to zaleca się wymianę opon na nowe. Na dalszy plan schodzi rodzaj bieżnika: podłużny z małymi oporami, wolno nagrzewający się i nieco mniejsza przyczepnością na mokrej powierzchni lub bieżnik poprzeczny zapewniający lepsze trzymanie się nawierzchni przy jednoczesnym większym hałasie i większymi oporami. Tutaj wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Opona mająca powyżej 10 lat bezwzględnie powinna trafić to utylizacji. Jeśli były prawidłowo przechowywane (chronione przed promieniami UV, w stałej temperaturze), to można je ponownie użyć.
Ile opon i na jakie wymienić?
I w ten sposób rozstrzygnęła się pierwsza wątpliwość, czy użyć opon z zeszłego sezonu, czy też zainwestować w nowe. Jednak co dalej: wymieniać wszystkie opony, czy tylko dwie? Polskie prawo dopuszcza możliwość posiadania dwóch różnych opona na dwóch osiach pojazdu (jedna oś musi mieć założone identyczne opony). Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest kupno czterech opon tej samej marki, co zapewni najlepsze osiągi auta: ten sam czas hamowania, aquaplaning, przyczepność itp. W przypadku zakupu jedynie dwóch opon należy pamiętać, iż zakłada się je na tylną, znacznie mniej przewidywalną w trakcie jazdy oś samochodu.
Ile kosztuje nowa opona?
Ceny opony są uwzględnione od tego, do jakiej kategorii zalicza się dana opona: niskiej, średniej lub wysokiej. Każda firma posiada w swojej ofercie kilkanaście modeli z konkretnych przedziałów cenowych, co pozwala kierowcy dobrać najbardziej optymalny dla jego finansów wariant. Drugim, ważnym czynnikiem wpływającym na cenę opony jest miejsce jej zakupu: inaczej kształtują się ceny w markowych salonach samochodowych, na giełdach motoryzacyjnych, w supermarketach, a jeszcze inaczej na portalach internetowych oferujących liczne upusty i promocje, jak dla przykładu Tirendo, które posiada największy wybór opon online http://www.tirendo.pl/samochodowe/opony/opony-letnie/