Odwodnienie organizmu – jak je rozpoznać?

Lato już w pełni, a co za tym idzie, upalne dni, podczas których nasz organizm traci zdecydowanie więcej wody niż zwykle. Z tego powodu często właśnie w okresie letnim u wielu osób pojawiają się objawy wskazujące na odwodnienie organizmu. To poważna kwestia, której w żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć, gdyż długotrwałe odwodnienie może być groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Warto więc poznać przyczyny i objawy odwodnienia organizmu, aby się przed nim skutecznie chronić.

Czym jest odwodnienie organizmu?

Ponieważ nasz organizm w aż ¾ składa się z wody, jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Odwodnienie organizmu to stan, w którym zaburzona zostaje zalecona zawartość wody w organizmie. Może ono wystąpić na przykład przy biegunce, gdy oddawany stolec jest rzadki, przez co organizm traci sporo wody, a z nią cenne elektrolity regulujące wiele ważnych procesów w naszym ciele. Do odwodnienia dochodzi także wtedy, gdy podczas wzmożonego wysiłku fizycznego pocimy się, a nie uzupełniamy płynów. To samo dzieje się, gdy przebywamy dłuższy czas w wysokich temperaturach, na przykład podczas upalnego lata, i nie pijemy w ogóle wody przez wiele godzin. Stąd lekarze, jak i dietetycy apelują, by każdego dnia wypijać przynajmniej 2 litry wody.

Objawy odwodnienia organizmu

Do najczęstszych objawów odwodnienia zaliczamy:

• suchość w ustach;
• wzmożone pragnienie;
• oddawanie moczu w mniejszych ilościach, o ciemniejszej barwie i mocniejszym zapachu;
• osłabienie;
• bóle oraz zawroty głowy;
• mała elastyczność skóry;
• drżenie mięśni;
• przyspieszone tętno.

odwodnienie organizmu

Odwodnienie organizmu może objawiać się przez ospałość, przemęczenie lub zawroty i bóle głowy.

Przy długotrwałym odwodnieniu może wystąpić także spadek ciśnienia krwi, utrata świadomości, a w ostateczności śmierć.

Jak się chronić przed odwodnieniem?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, bardzo ważne jest regularne przyjmowanie płynów, mniej więcej 2 litrów dziennie. Jeżeli więc wybieramy się na cały dzień poza dom, warto mieć przy sobie butelkę wody, szczególnie latem. Jeżeli natomiast cierpimy na biegunkę, również przyjmujmy płyny wzbogacone w elektrolity, które możemy utracić, a w przypadku długotrwałej biegunki koniecznie skonsultujmy się z lekarzem. I nigdy nie lekceważmy podanych wyżej objawów, które mogą wskazywać na odwodnienie organizmu, nawet jeśli występują osobno i o niskim nasileniu!

odwodnienie organizmu

Aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, musimy każdego dnia przyjmować około 2 litrów wody.

Więcej na ten temat przeczytacie także TUTAJ.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.