Ostatnio dopadł mnie dość paskudny stan zapalny organizmu, a konkretnie miałem problem z mięśniami. Kolana mnie okropnie bolały i nie mogłem wykonać nawet najprostszych czynności. Na szczęście nie musiałem od razu iść do lekarza, bowiem po zażyciu kilku tabletek aspiryny ból skutecznie zniknął. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej temu lekowi.
Jak działa aspiryna?
Ile to razy się słyszało, że w przypadku pierwszych objawów przeziębienia lub grypy, należy sięgnąć po aspirynę. Działa ona także w przypadku bólów głowy, migreny i, jak się okazuje, problemów ze stanem zapalnym. Kwas acetylosalicylowy hamuje wytwarzanie prostaglandynów, które odpowiadają za ból, zaczerwienienie, obrzęk i gorączkę. Jednocześnie aspiryna blokuje wytwarzanie tromboksanu, co uniemożliwia powstanie zakrzepów we krwi, dlatego też bardzo często jest polecana osobom mającym kłopoty z sercem i po przebytych udarach. To jednocześnie lek niesteroidowy, czyli mający na celu pozbycie się stanów zapalnych i bólowych z organizmu. Są bezpieczne i niegroźne, jeśli przestrzega się zaleceń producenta. W aptece można dostać aspirynę pod kilkoma postaciami: tabletek do połykania, proszków do przyrządzania gorących napoi lub w postaci musującej tabletki. Stan zapalny (więcej na ten temat poczytasz tutaj: aspiryna a stan zapalny w organiźmie), ból głowy lub gorączka – o wszystko można szybko wyleczyć za pomocą aspiryny.

Czasem zamiast garści tabletek lepiej wziąć jeden, sprawdzony lek
Ciekawostki o aspirynie
Sama nazwa wzięła się od spolszczenia niemieckiego „aspirin” oznaczającego:
A – pierwsza litera od kwasu acetylosalicylowego
SPIR – łacińska nazwa wiązówki błotnej (Spirea ulmaria), z której otrzymano lek
IN – sufiks branży farmaceutycznej oznaczający lek przeciwbólowy
Dlaczego tak pozytywnie pisze o aspirynie? Z racji jej wysokiej skuteczności, przyzwoitej ceny a także naturalności, bowiem była stosowana już w czasach starożytnych! Uzyskana z bardzo pospolitej byliny dopiero pod koniec XIX wieku przeszła proces syntezy ASA (acetylowanie kwasu salicynowego), dzięki której uzyskano formę stałą leku. Sama nazwa „aspiryna” została zastrzeżona dopiero w 1949 roku przez koncern Bayer, niemniej na rynku istnieje wiele innych produktów bazujących na tym samym kwasie acetylosalicylowym.

Skuteczne leczenie stanu zapalnego wcale nie musi być drogie!