Kupujemy kosiarkę idealną

Lato coraz bliżej, rozpoczął się już sezon działkowy, zatem wielu z nas rozpoczęło walkę z żywiołem we własnych ogródkach czy na działkach. Plewimy, grabimy, kosimy… No właśnie. Aby praca w ogródku czy na działce była lekka i przyjemna, potrzebujemy do tego odpowiedniego sprzętu. Jednym z podstawowych jest kosiarka. Jaką kosiarkę wybrać? Jakie obecnie są ceny kosiarek? Sprawdźmy to!

Wybór kosiarki – co wziąć pod uwagę?

Zadbanie o trawnik w ogródku czy na działce to podstawa pielęgnacji tych miejsc. Aby jednak koszenie było efektywne, musimy dopasować rodzaj kosiarki do naszego ogrodu. Ceny kosiarek są bardzo różne, mamy więc możliwość znaleźć sprzęt niedrogi, ale i niezawodny. Skupmy się jednak najpierw na rodzaju kosiarki. Od czego uzależnić nasz wybór? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na powierzchnię naszego ogródka. Jeśli ma on od 100 do 250 m, nie będziemy potrzebować sprzętu zaawansowanego. Wystarczy nam klasyczna kosiarka ręczna, na przykład w wersji wrzecionowej z koszem o pojemności 15-25 litrów.

ceny kosiarek

Kosiarka ręczna bębnowa wrzecionowa

Dodatkowo warto wyposażyć się w kosę spalinową bądź elektryczną, która pomoże usuwać chwasty i trawę w zakamarkach, do których nie dotrze kosiarka. Jeżeli nasz ogród bądź działka ma większy metraż, od 250 do 500 m, najlepszym wyborem będzie kosiarka elektryczna.

ceny kosiarek

Kosiarka elektryczna

Również wśród nich można znaleźć wiele rodzajów. Na co zwracać uwagę? Między innymi na rozstaw ostrzy, gdyż od tego zależy jaki pas zieleni jednorazowo będzie w stanie przystrzyc. Do mniejszych trawników wystarczy wersja o szerokości 32 cm, a do większych – od 34 do 38 cm. Kosiarki elektryczne są również wyposażone w pojemne kosze na skoszoną zieleń, od 30 do 45 litrów, a także funkcję regulacji wysokości koszenia. Dużą zaletą kosiarek elektrycznych jest ich cicha praca, dzięki czemu możemy z nimi szaleć po ogródku o dowolnej porze, bez przeszkadzania sąsiadom. Jedyną ich wadą jest potrzeba stałego dostępu do zasilania, niemniej i tę kwestię można rozwiązać, kupując kosiarkę akumulatorową, która może działać przez jakiś czas bez stałego dopływu energii elektrycznej.

ceny kosiarek

Kosiarka akumulatorowa

A jak to wszystko wygląda cenowo?

Ceny kosiarek i akcesoriów ogrodniczych

Jeżeli zdecydujemy się na zakup najprostszej kosiarki ręcznej, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 200-220 złotych. Dokupując do tego kosę lub podkaszarkę musimy dopłacić: około 60 zł za podkaszarkę plastikową, 200-250 zł za kosę elektryczną lub 300-400 zł za kosę spalinową. Atrakcyjne są w tej sytuacji też ceny kosiarek elektrycznych o mocy 1000W. Te o rozstawie ostrzy 32 cm kosztują około 200 zł i idealnie sprawdzą się do szybkiego koszenia niewielkich trawników. Kosiarki elektryczne o większym rozstawie ostrzy i mocy od 1200 do 1600W kosztują od 300 do 550 zł. Kosiarki akumulatorowe to największy wydatek, gdyż mogą kosztować nawet 1200 zł.

Mam nadzieję, że zawarte tu informacje przydadzą się ogrodnikom właśnie rozpoczynającym sezon. Więcej cennych rad i wskazówek na temat wyboru kosiarki znajdziecie TUTAJ.

Leave a Reply