Kultywator ogrodowy – czym jest i do czego służy?

Praca w ogrodzie staje się łatwiejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia do pomocy. Wiele prostych, ręcznych urządzeń ogrodniczych zostało wypartych elektrycznymi bądź spalinowymi, których używanie jest o wiele wygodniejsze i efektywne. Jednym z przykładów jest kultywator ogrodowy. Czym jest? Do czego służy? I jak może ułatwić pracę w ogrodzie?

Kultywator ogrodowy – rolniczy sprzęt w Twoim ogródku

Ogólnie rzecz biorąc, kultywatory to urządzenia niegdyś typowo rolnicze, których głównym zadaniem jest spulchnianie gleby, ale również niszczenie i usuwanie chwastów oraz rozprowadzanie nawozu na większych polach uprawnych. Czym więc jest kultywator ogrodowy i do czego może się przydać na przydomowym terenie zielonym? Otóż bardzo ułatwia dbanie o niewielki sad czy warzywniak. Urządzenie to spulchnia wierzchnią warstwę gleby, nie zastąpi więc narzędzi do głębokiego przekopywania podłoża. Do pracy w ogrodzie najlepiej sprawdzą się niewielkie kultywatory elektryczne bądź spalinowe. Istnieją też ręczne, ale coraz rzadziej po nie sięgamy, z prostej przyczyny – są mało poręczne, a korzystanie z nich może szybko zmęczyć.

kultywator ogrodowy

Zadaniem kultywatorów jest spulchnianie gleby, usuwanie chwastów oraz rozprowadzanie nawozu.

Kultywator ogrodowy pomaga więc szybko spulchnić glebę na rabatach, usunąć płytko ukorzenione chwasty, przygotować glebę pod wysiew czy też wymieszać podłoże z nawozem. Przydaje się też przy pielęgnacji trawnika. Dzięki pionowemu nacinaniu jego powierzchni ułatwia napowietrzenie i nawodnienie trawy.

Wybieramy kultywator do ogrodu

Jak już wspomnieliśmy, obecnie najczęściej wybieranymi narzędziami ogrodniczymi, w tym kultywatory, są te z napędem elektrycznym lub spalinowym. Na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego modelu? Przede wszystkim na jego moc, rozmiary, a także funkcje dodatkowe, które sprawiają, że dany sprzęt sprawdzi się na konkretnym podłożu.

kultywator ogrodowy

Kultywatory ogrodowe spalinowe lub elektryczne sprawdzą się do pielęgnacji rabat oraz trawników.

Dużą zaletą jest, gdy kultywator ogrodowy posiada kilkustopniową regulację głębokości i prędkości, gdyż wtedy można wykorzystać go na kilku rodzajach gleby. Dzięki temu sprzęt jest bardziej uniwersalny i praktyczny. Godną uwagi ofertę kultywatorów ogrodowych, jak i innych przydatnych narzędzi znajdziecie TUTAJ.

Leave a Reply