Tak samo jak ludzie, zwierzęta domowe również zapadają na poważne choroby. Wymagają wtedy odpowiedniej opieki, regularnego podawania leków i specjalistycznej diety. Przykładem może być kot z cukrzycą. Na co powinni przygotować się opiekunowie pupila, u którego zdiagnozowano tę chorobę?
Kot z cukrzycą – jak rozpoznać chorobę?
Oczywiście zanim u kota zostanie zdiagnozowana cukrzyca, jego właściciele mogą zauważyć pewne symptomy wskazuje na stan chorobowy. Im szybciej je zauważą i udadzą się do weterynarza, tym szybciej rozpocznie się leczenie. Co ważne, cukrzyca może wystąpić zarówno u młodych kotów, jak i starszych – wiek nie ma tu nic do rzeczy. Na cukrzycę narażone są zwłaszcza koty otyłe. Na jakie zmiany w zachowaniu kota zwrócić więc uwagę? Przede wszystkim zwiększone przyjmowanie płynów oraz częste oddawanie moczu.
Poza tym może dopisywać mu apetyt, a mimo to będzie tracić na wadze. Kot będzie też mniej energiczny, mniejszą wagę przykłada do codziennej toalety. W efekcie futerko staje się matowe, mogą też wystąpić choroby skórne. W bardziej zaawansowanym stadium organizm ulegnie odwodnieniu, a nerki i wątroba powiększeniu. Koty najczęściej zapadają na cukrzycę typu 2. – forma insulinoniezależna. Wywołana jest upośledzonym wydzielaniem insuliny i odpornością narządów docelowych na nią. Przyczyna może leżeć w genetyce, otyłości lub na skutek odkładania się amyliny w trzustce. Badanie poziomu cukru w krwi i moczu pomoże zdiagnozować cukrzycę u kota.
Kot z cukrzycą – jak się nim opiekować?
Kot z cukrzycą wymaga większej uwagi od swoich opiekunów. Chodzi przede wszystkim o regularne podawanie leków, które stymulują wydzielanie insuliny do trzustki. Dodatkowo weterynarz może zalecić preparaty zawierające argininę oraz chrom. Często kot z cukrzycą musi też dostawać zastrzyki z insuliną. Wiąże się to z codziennym monitorowaniem poziomu glukozy we krwi oraz stałym kontaktem z weterynarzem. Musimy więc zdawać sobie sprawę, że nie będzie to łatwe zadanie, gdyż cukrzyca jest chorobą nieuleczalną. Możemy jedynie zahamować jej rozwój lekami i odpowiednią dietą. Jeśli chodzi o żywienie kota cukrzyka, powinniśmy ściśle trzymać się zaleceń weterynarza. Istnieje linia karm weterynaryjnych dedykowanych kotom o różnych schorzeniach. Jeżeli przyczyną cukrzycy u kota jest otyłość, kluczowe będzie przywrócenie mu prawidłowej masy ciała.
Sam pokarm dla kotów z cukrzycą powinien być wysokobiałkowy, natomiast o niskiej zawartości węglowodanów i tłuszczu. Ponadto powinien być bogaty we włókno, substancje śluzotwórcze oraz kwasy omega -3 i omega -6. Troskliwa opieka nad chorym kotem z pewnością sprawi, że będzie on mógł żyć w miarę normalnie.