Kosiarki do trawy – co oferuje rynek?

Każdy, kto przy swoim domu posiada nawet niewielką połać trawy, doskonale zdaje sobie sprawę, iż wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. Choć trawa nie jest wymagająca, z pewnością potrzebuje regularnego przycinania. Dlatego w domu każdego ogrodnika nie może zabraknąć kosiarki do trawy. W sklepach można znaleźć różne modele – od ręcznych, przez spalinowe, po elektryczne. Każda z nich różni się od siebie sposobem używania oraz poszczególnymi parametrami. Na jaką kosiarkę do trawy się zdecydować, by okazała się dla nas praktyczna? Co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Kosiarki do trawy – czym się różnią?

Decydując się na zakup kosiarki do trawy, musimy ustalić, jaki konkretnie sprzęt jest nam potrzebny. Co o tym decyduje? Przede wszystkim wielkość naszego ogrodu. To właśnie do jego powierzchni musimy dobrać odpowiednią szerokość kosiarki. Przykładowo: do koszenia trawnika o powierzchni do 500 m2 potrzebna jest kosiarka o szerokości około 40 cm. Przy większych ogrodach, od 500 m2 do 1000 m2 szerokość ta powinna wynosić jakieś 46 cm. Natomiast przy ogromnych ogrodach mających powyżej 1000 m2 powierzchni najlepsze będą kosiarki spalinowe o szerokości 51 – 53 cm.

kosiarki do trawy

Kolejny ważny parametr w przypadku spalinowej kosiarki do trawy to moc silnika. Od niej zależy czy kosiarka poradzi sobie z naszym trawnikiem i da radę skosić cały w przeciągu jednego dnia. Kosiarki o najmniejszej mocy od 3,5 – 4 KM sprawdzą się w malutkich ogrodach, do 400 m2 powierzchni. Silniki nieco mocniejsze, o mocy 5 – 6 KM będą idealne do koszenia ogrodów o powierzchni od 600 do 1000 m2. Z kolei silniki z mocą 5,5 – 7 KM spokojnie poradzą sobie z ogromnymi ogrodami, powyżej 1000 m2 powierzchni. Moc silnika to parametr, który określa także czas pracy kosiarki. Im większa moc silnika, tym więcej godzin nieprzerwanej pracy. Warto na to zwrócić uwagę, jeśli mamy duży ogród i chcemy poświęcić więcej czasu na jednorazowe koszenie.

Kosiarki spalinowe – charakterystyka

Jednymi z najczęściej wybieranych kosiarek są kosiarki spalinowe. To wygodny w obsłudze sprzęt, który doskonale sprawdzi się do koszenia dużych powierzchni. W przeciwieństwie do kosiarek elektrycznych, nie ogranicza go żaden kabel, gdyż posiada własne źródło zasilania. Możemy więc swobodnie poruszać się z kosiarką po całym ogrodzie. Można nią kosić trawę suchą i mokrą, wysoką i niską, świetnie też radzi sobie na nierównych powierzchniach i w trudno dostępnych zakamarkach.

kosiarki do trawy

Spalinowe kosiarki do trawy mają też mocniejszy i bardziej wydajny silnik niż elektryczne i nie przegrzewają się tak szybko w trakcie kilkugodzinnej pracy. Godne uwagi modele kosiarek do trawy posiada marka Husqvarna. Z jej ofertą można zapoznać się TUTAJ. Z kolei, aby dowiedzieć się, jaka kosiarka jest lepsza – ręczna, spalinowa czy elektryczna – zapraszam TUTAJ.

Leave a Reply