Karma dla kastratów

Karma dla kastratówZabieg kastracji ukochanego pupila rozwiązuje wiele problemów związanych z okresem godowym u zwierząt, niemniej często negatywnie wpływa na samopoczucie i zachowanie kociaka. Bardzo ważne, aby w tym szczególnym okresie właściciel zadbał o swojego podopiecznego, podając mu dobrej jakości karmę dla kastratów.

Poznaj różnicę między kastracją a sterylizacją

Kastracja to zabieg polegający na całkowitym usunięciu narządów rozrodczych: w przypadku samic usuwa się jajniki, zaś u samców całe jądra. Jest to proces całkowicie nieodwracalny. Oczywiście odbywa się to wszystko przy całkowitym znieczuleniu, dlatego można mieć pewność, że zwierzę w żaden sposób nie cierpi.

Sterylizacja polega na ubezpłodnieniu, czyli podwiązaniu jajników lub nasieniowodów przy jednoczesnym zachowaniu narządów rodnych. Jest to także proces nieodwracalny. Zarówno sterylizację, jak i kastrację przeprowadza się w młodym wieku zwierzęcia, około 6-7 miesiąca życia. Nie jest wymagane, aby kot osiągnął całkowitą dojrzałość płciową.

Fakty na temat kastracji

Kot to wie i czuje. Zauważa różnicę, nie sposób go oszukać. Oczywiście wśród właścicieli krążą mity, jakoby zwierzak zaczął robić się agresywniejszy lub całkowicie zmienił swoje zachowanie. Te i inne opowieści można włożyć miedzy bajki, ponieważ taki zabieg nie wpływa na charakter zwierzęcia, lecz jedynie na jego sylwetkę i ewentualną ospałość.

Zła dieta wpływa na tycie zwierzęcia

Zła dieta wpływa na tycie zwierzęcia

Faktem jest, że wykastrowane koty potrzebują:

  • Spokoju i ciszy, zwłaszcza w ciągu kilku dni po zabiegu, kiedy zwierzę jest osłabione i senne;
  • Dużej ilości świeżej wody;
  • Dobrej, wysokiej jakości pożywienia;

Pamiętajmy, że jedynie źle odżywiane zwierzęta tyją po zabiegu sterylizacji! Co prawda zwalnia proces metabolizmu, co powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej, jednak w przypadku doboru odpowiedniego pokarmu nie ma z tym problemu. Karma dla kastratów różni się tym od zwykłego pożywienia, iż zawiera całkowicie inne proporcje białka i tłuszczów, wspomagając tym samym prawidłowe utrzymanie aktywności fizycznej. Przeciwdziała tyciu, które z kolei powoduje wiele innych chorób, na przykład zapalenie pęcherza lub kłopoty z nerkami, dlatego tak ważne jest, aby właściciel zaopatrzył się w dobrej jakości pożywienie dla wykastrowanego pupila.

Kastracja nie wpływa na zmianę charakteru kota. Jeśli wcześniej był obrażalski, o po zabiegu też będzie

Kastracja nie wpływa na zmianę charakteru kota. Jeśli wcześniej był obrażalski, to po zabiegu też będzie

Zalety kastracji

  • Kociak łagodnieje i bardziej przywiązuje się do domu;
  • Wykastrowane zwierzęta dłużej żyją;
  • Zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwory;
  • Brak oznaczania swego terenu moczem, kotki nie przechodzą cieczki;
  • Zmniejszenie poziomu agresji w wyniku walk terytorialnych i o daną kotkę;
  • Kontrola urodzeń kociaków (które często trzeba oddawać do schronisk lub po prostu usypiać);

Leave a Reply