Kaktusy jako ozdoba wnętrz – jak o nie dbać?

Kaktusy to roślina bardzo często wykorzystywana jako ozdoba wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych. Ich różnorodne formy i sposób kwitnięcia zachwycają, a przy tym sprawdzą się nawet w rękach osób, które niezbyt mają czas codziennie dbać o kwiaty. Co warto wiedzieć o kaktusach, nim na stałe trafią do naszego domu?

Kaktusy – alternatywa dla innych kwiatów

Kaktusy to rośliny, które nie wymagają zbyt dużej uwagi, są więc niemal stworzone dla osób często podróżujących czy po prostu zapracowanych. Ale przejdźmy do konkretów. Kaktus jest sukulentem, który przechowuje wodę w łodygach. Możliwość jej magazynowania sprawia, że może on nią dobrze gospodarować, dzięki czemu nie wymaga częstego podlewania.kaktusy W swoim naturalnym środowisku są odporne nawet na długie okresy suszy, dlatego świetnie dadzą sobie radę nawet przy właścicielu, który nie zawsze pamięta o podlaniu kwiatów. Kaktusy mogą ozdobić każde pomieszczenie – będą pięknie się prezentować na oknie w salonie czy sypialni, ale też w kuchni czy jadalni.

Jak dbać o kaktusy?

Jak już wspomnieliśmy, kaktusy magazynują wodę, wobec tego częściej może dojść do ich przelania niż przesuszenia. O czym więc warto pamiętać, jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kaktusów? Przede wszystkim zwracajmy uwagę na to, czy ziemia pod kaktusem nie jest nasiąknięta wodą. Szczególnie zwracajmy na to uwagę wiosną – wtedy podlewajmy nasze kaktusy maksymalnie raz w tygodniu. Latem wystarczy je podlewać niewielką ilością wody raz na dwa tygodnie. Natomiast w okresie od marca do października nie podlewamy ich wcale. To tak zwany czas spoczynku, kiedy nie kwitną, zatem spokojnie wystarczy im woda zgromadzona w łodygach.kaktusy

Ważny jest też dobór podłoża pod kaktusa. W jego składzie powinny się znaleźć: kermazyt, piasek, nawóz, ziemia ogrodowa i żwirek. Podłoże powinno mieć raczej luźną strukturę, aby woda mogła swobodnie przepływać. Raz na jakiś czas warto pomyśleć o przesadzeniu kaktusów lub użyciu nawozu. Przesadzanie to zabieg, który można przeprowadzić raz na kilka lat. Nawożenie warto robić raz do roku, wraz z nadejściem wiosny. W składzie nawozu powinny znaleźć się: potas, fosfor i mieszanka azotu.

Leave a Reply