Jazda zimą – krótki poradnik

jazda zimąPrognozy pogody nie pozostawiają żadnych wątpliwości- zbliża się zima, a konkretnie dość silne mrozy i gołoledź. To szczególnie ciężki czas dla wszystkich kierowców, którzy niedawno uzyskali uprawienia do kierowania pojazdami. Ta pora roku nie sprzyja podróżującym, bowiem w okresie zimowym dochodzi do większej liczby kolizji i wypadków. Także samochód wymaga większej uwagi. Jak powinna wyglądać jazda zimą? Zapraszam do mojego subiektywnego poradnika.

Wyposażenie auta

Przede wszystkim należy mieć na bieżącym wyposażeniu zimowe opony. Wszyscy Ci, którzy do tej pory zwlekali z ich wymianą powinni się pośpieszyć i zrobić to jak najszybciej. Przed uruchomieniem auta trzeba dokładnie wyczyścić szyby i zgarnąć z dachu śnieg. Warto mieć pod ręką podstawowe przedmioty do jazdy w czasie zimy, wśród których nie może zabraknąć dobrej jakości płynu do szyb, skrobaczki, odmrażacza, szufelki do śniegu i łańcuchu (nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać). Zima to czas, kiedy wielu osobom kończy się data badania technicznego – to bardzo dobra chwila, aby wykorzystać ją do skontrolowania najważniejszych parametrów auta.

Najważniejsze zasady dla zmotoryzowanych

jazda zimą według Amervox

Liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek

Samochód pokryty śniegiemSiadając za kierownicę trzeba mieć na uwadze, iż na drodze może znajdować się wielu niedoświadczonych kierowców, którzy bardzo łatwo mogą popełnić jakiś błąd. W związku z tym trzeba mieć się na baczności, lepiej zdjąć nogę z gazu nawet wtedy, kiedy sytuacja na to pozwala. Zima to czas, kiedy szybciej zapada zmrok i organizm szybciej się męczy – należy brać to pod uwagę, kiedy planuje się jazdę wieczorami. Czasami bardzo pomocne okazuje się zatrzymanie na drodze i własnoręczne sprawdzenie stanu nawierzchni, bowiem wielu kierowców zostaje oszukanych przez tak zwaną czarną nawierzchnię – pozornie jest bezpieczna, zaś w praktyce jest pokryta cienką, wręcz niewidzialną warstewką lodu. Jeśli nie czujesz się bezpiecznie na drodze, pomyśl o kupnie kursu doszkalającego do jazdy zimą – wiele ośrodków nauki jazdy oferuje trening na oblodzonej powierzchni pod okiem instruktora, który nauczy wyprowadzać samochód z poślizgu i dostosować prędkość do śliskiej nawierzchni.

Leave a Reply