Dziecko w samochodzie – wygoda i bezpieczeństwo

rodzinne-autoGdy powiększa się rodzina, kwestie bezpieczeństwa stają się nagle jakby o wiele istotniejsze niż dotychczas. To często moment, gdy nawet najwięksi twardziele wymieniają sportową „brykę” na większy, przestronny i elegancki wóz rodzinny. Najlepiej nowy i z mnóstwem dodatkowych zabezpieczeń. Jednak wybór aut tej klasy jest obecnie dość duży. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę?

Samochód rodzinny – podstawowe wymogi

Często jest synonimem auta dużego, kilkuosobowego, ale niezupełnie o to chodzi. Samochód rodzinny to taki złoty środek – wóz dobry i na co dzień, i na dłuższe wyjazdy, niezawodny, kiedy trzeba zrywny, ale przede wszystkim bezpieczny. Nie musi być to auto bardzo duże – wszystko zależy od tego, jak dużą mamy lub planujemy mieć rodzinę – ale zdecydowanie powinno być zgrabne i pięciodrzwiowe. Możliwość otworzenia drzwi tylnych to z jednej strony wygoda przy zapinaniu dziecka do fotelika, a z drugiej strony – odpukać – zwiększone bezpieczeństwo w razie wypadku. Oczywiście auto nie powinno być szczególnie drogie w utrzymaniu. Dobrze, by było oszczędne i nie paliło dużo, ale niech będzie na benzynę. Gaz to mimo wszystko nieco większe ryzyko w razie kolizji oraz brak miejsca na koło zapasowe, którego brak możemy odczuć przy dłuższych wakacyjnych wyprawach. Warto sprawdzić czy producent, którym jesteśmy zainteresowani posiada modele przygotowanie specjalnie z myślą o rodzinie, tak jak Skoda.

Kwestie bezpieczeństwa

Współczesne samochody coraz częściej już z definicji mają szereg różnych zabezpieczeń. Przyjęło się, że bezpieczne auto rodzinne ma mieć przede wszystkim poduszki powietrzne, system ABS pomagający utrzymać je pod kontrolą w sytuacjach nadzwyczajnych – w szczególności na śliskiej nawierzchni, oraz wzmocnioną konstrukcję (innymi słowy – ma dobrze wypadać w testach zderzeniowych). Nie każdy wie już jednak o tym, jak ważny jest w tym przypadku system ESP, który dodatkowo stabilizuje ruch wozu i pomaga kierowcy opanować samochód podczas ewentualnego poślizgu dodatkowo ograniczając moment obrotowy silnika. To szczególnie ważne, gdy wiesz, że z auta korzystać będziecie bez względu na pogodę i porę roku, czyli praktycznie codziennie.foteliki-dla-dziecka

Dla szczególnie wymagających

Jeśli jesteś prawdziwym wyznawcą zasady maksymalnego bezpieczeństwa w czasie jazdy, możesz też pokusić się o o maksymalny pakiet poduszek powietrznych oraz elektroniczne systemy wykrywające zaśnięcie kierowcy lub zbyt szybkie zbliżanie się do poprzedzającego pojazdu.

Zapaleńcy motoryzacyjni mogą pokusić się o klatkę bezpieczeństwa jednak nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie. Klatka to po prostu szczególnie wzmocniona konstrukcja – coś, co przypomina wewnętrzny szkielet wozu. W Polsce nie są one zbyt popularne – na świecie zresztą też auta z klatką to głównie rajdówki. Jeśli jednak dobrze poszukasz, być może znajdziesz jakiś przerabiany model lub auto podrasowane na życzenie klienta – rzadko są to wprawdzie nowe samochody, ale w przypadku aut tej klasy może to nie mieć większego znaczenia. Musisz się jednak wówczas przygotować na spory wydatek.

Foteliki

Na koniec małe przypomnienie – bezpieczny samochód to tylko połowa sukcesu. Jeśli zamierasz przewozić w nim dziecko, koniecznie zadbaj o wysokiej klasy fotelik samochodowy z odpowiednimi atestami. Warto zwrócić uwagę czy w samochodzie posiadamy system ISOFIX co znacznie ułatwi jego szybki montaż.

Leave a Reply