Infekcje oczu – rozpoznanie i leczenie

Oczy to niezwykle ważny narząd, który jednocześnie jest też bardzo wrażliwy. Z tego względu czasami możemy zetknąć się z jakąś infekcją bakteryjną. Na infekcje oczu narażeni są szczególnie posiadacze szkieł kontaktowych. Jak rozpoznać taką infekcję? I jak ją leczyć? Zobaczmy!

Infekcje oczu – zapalenie spojówek

Jedną z najczęstszych infekcji oczu jest zapalenie spojówek. Jest ono spowodowane przez bakterie, najczęściej gronkowce i paciorkowce. Obok infekcji alergicznych, jest to jedna z najpopularniejszych infekcji oczu u ludzi dorosłych. Czym się objawia? Bakteryjne zapalenie spojówek można podzielić na ostre i przewlekłe. Ostre zapalenie spojówek może pojawić się nagle i najpierw zaatakować jedno oko, a po kilku dniach drugie. Głównym objawem jest przede wszystkim ropna wydzielina, która zbiera się w kącikach i na brzegach oczu zwłaszcza nad ranem, powodując sklejenie brzegów powiek. Poza tym zainfekowane oczy są przekrwione, a na powiekach może pojawić się obrzęk.

infekcje oczu

Na bakteryjne infekcje oczu narażone są zwłaszcza osoby noszące szkła kontaktowe.

Z kolei przy przewlekłym zapaleniu spojówek wszystkie te objawy są znacznie mniej nasilone – przekrwienie oczu jest mniejsze, jest też mniej ropy. Bakteryjne zapalenie spojówek zwykle trwa do tygodnia czasu i można je dość skutecznie wyleczyć, trzeba tylko dobrze rozpoznać objawy.

Jak leczyć zapalenie spojówek?

Jeżeli wydaje nam się, że nasze oczy zaatakowały bakterie, warto odczekać 3-5 dni przed zgłoszeniem się do lekarza okulisty. Może się bowiem zdarzyć, że infekcja ustąpi samoczynnie. Jeżeli tak się nie stanie, a wręcz objawy się nasilą, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Okulista przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz obejrzy oczy przez biomikroskop, by ustalić, z jakim rodzajem infekcji ma do czynienia. Wszelkie infekcje oczu, również bakteryjne zapalenie spojówek, leczy się przede wszystkim kroplami z antybiotykiem. Istotne jest stosowanie się do zaleconej ilości i częstotliwości zakrapiania.

infekcje oczu

Leczenie infekcji oczu polega głównie na stosowaniu kropli z antybiotykiem o działaniu bakteriobójczym.

W czasie leczenia nie wolno nosić szkieł kontaktowych, gdyż mogą one ulec zainfekowaniu i przy późniejszym ich ponownym założeniu infekcja może powrócić. Aby uniknąć ponownego zachorowania, trzeba dbać o higienę rąk poprzez częste ich mycie, zwłaszcza przed zakładaniem i ściąganiem soczewek kontaktowych.

Leave a Reply