Infekcja wirusowa, bakteryjna czy mieszana?

Infekcja wirusowaWielkimi krokami zbliża się lipiec, teoretycznie czas upałów i gorących słonecznych promieni, jednak wyglądając zza okna można odnieść wrażenie, że pogoda płata przynajmniej wielkiego figla. Jednego dnia jest przyjemnie i ciepło, a drugiego zimno oraz deszczowo. Nic dziwnego, że wokół zaczyna chorować coraz więcej znajomych.

Co mi dolega?

To chyba jedno z najczęściej stawianych pytań, kiedy pojawia się pierwszy ból gardła i katar. Niestety, z moich obserwacji wynika, że wiele osób myli objawy choroby, infekcja wirusowa a bakteryjna mają zupełnie inny przebieg i należy je całkowicie inaczej leczyć. Zażycie kilku tabletek (np. od bólu głowy, antybiotyku i witamin) może nie przynieść spodziewanych efektów, a czasem wręcz pogorszyć obecny stan zdrowia. Tutaj znajdziecie bardzo dobrą infografikę, która w szybki i skuteczny sposób przedstawi najważniejsze różnice między objawami choroby wirusowej a bakteryjnej. Kiedy warto udać się do lekarza? Moim zdaniem po 2-3 dniach, jeśli objawy w żaden sposób nie ustępują.

Grypa czy przeziębienie? Dzięki tej tabelce bardzo szybko dowiesz się, co Ci dolega!

Grypa Przeziębienie
· Atakuje nagle, w ciągu kilku godzin;· Wysoka gorączka powyżej 39 stopni;· Silny ból mięśni, ogólne rozbicie;

· Suchy kaszel;

· Brak apetytu;

· Powolny rozwój objawów;

· Lekko podwyższona temperatura ciała;

· Chrypka i kichanie to najczęstsze dolegliwości;

· Ogólne osłabienie;

Jak nasz tryb życia wpływa na naszą odporność?

Dawna półka apteczna

Choroba nie zawsze oznacza branie ogromnej ilości leków

To bardzo ważna kwestia, obejmująca nie tylko codzienne nawyki żywieniowe, ale także uprawianie sportu i odpowiednio długi odpoczynek w czasie pracy, zwłaszcza tych o specyfice biurowej. Pamiętajmy, że lepiej jest zrezygnować ze spotkania lub wziąć dzień urlopu niż chorować przez wiele dni, nie wspominając o ewentualnych powikłaniach. Warto jeść więcej owoców i warzyw (to najlepsze źródło naturalnych witamin i mikroelementów), uprawiać sport (a przynajmniej chodzić na 30-minutowe codzienne spacery) oraz unikać kontaktu z chorymi osobami (oczywiście w miarę możliwości). To chyba trzy najlepsze porady, aby zminimalizować ryzyko zarażenia.

Leave a Reply