Klimatyzacja samochodowa to latem bardzo pożądana rzecz. Wyjeżdżając na wakacje czy w inną dłuższą trasę w środku upalnego dnia, klimatyzacja to podstawa. Aby jednak działała sprawnie, należy o nią dbać, i to nie tylko latem, lecz przez cały rok. Zobaczmy więc, jak to zrobić.
Klimatyzacja samochodowa – jak działa?
Zasada działania klimatyzacji samochodowej jest bardzo prosta i w niczym nie różni się od systemu chłodzenia w lodówkach czy klimatyzatorach domowych. Ciepłe powietrze jest schładzane przez chłodzący czynnik, który krąży w układzie klimatyzacji. Ponieważ układ klimatyzacji zwykle musi pracować w trudnych, niejednokrotnie skrajnych warunkach, koniecznie trzeba o nią dbać i regularnie dokonywać jej przeglądów. W przeciwnym wypadku będzie ona nie tylko gorzej działać, ale może być nawet szkodliwa dla naszego zdrowia.
Jak dbać o klimatyzację samochodową?
Każdy kierowca powinien przynajmniej raz w roku dokonać wykonać kilka standardowych czynności, aby klimatyzacja samochodowa działała w pełni sprawnie. Chodzi o wymianę filtra kabinowego, wyczyszczenie kanałów dystrybucji powietrza do wnętrza samochodu, odgrzybienie parownika, oczyszczenie wlotów powietrza umiejscowionych na zewnątrz pojazdu oraz sprawdzenie drożności kanału odprowadzającego skropliny z parownika.

Aby klimatyzacja samochodowa była sprawna, każdego roku należy dokonać jej przeglądu i niezbędnych napraw.
Jeżeli swoim samochodem jeździmy po zatłoczonych ulicach dużego miasta, gdzie jest wyższe stężenie zanieczyszczeń, wymiana filtra i czyszczenie kanałów powinna mieć miejsce dwa razy do roku, najlepiej jesienią i wiosną, kiedy zwykle klimatyzacja samochodowa nie jest używana lub używamy jej rzadko. Maksymalnie co dwa lata cały układ klimatyzacji powinien być oczyszczony z wilgoci oraz uzupełniony w czynnik chłodzący. Natomiast co trzy lata należy wymienić filtr-osuszacz. Powinien też zostać wymieniony za każdym razem, gdy układ klimatyzacji zostanie otwarty z różnych powodów, na przykład w wyniku kolizji. Do klimatyzacji samochodowej może również dostać się grzyb. Może on wywoływać stany alergiczne i podrażniać drogi oddechowe. Gdy więc zauważymy, że z klimatyzacji wydostaje się nieprzyjemny zapach, od razu podejmijmy kroki mające na celu jej odgrzybienie. Jedną z popularnych ostatnio metod jest ozonowanie wnętrza samochodu i kosztuje w granicach 70 zł. Silne utlenianie wnętrza powoduje zabicie wszelkich bakterii, wirusów, roztoczy, grzybów i pleśni.
(źródło: YouTube; kanał: Auto Świat)
Dbając w ten sposób o klimatyzację samochodową, możemy mieć pewność, że będzie nam ona służyć jeszcze przez wiele lat!