Ekran smartfona OLED czy IPS – który wybrać?

Wybierając nowego smartfona, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. W grę wchodzi nie tylko przystępna cena, ale także stosunek ceny do jakości urządzenia, a więc jego procesora, pamięci RAM, jakości aparatu fotograficznego oraz ekranu. Ekran smartfona ma ogromny wpływ na komfort jego użytkowania. Do wyboru mamy ekrany IPS i OLED. Które z nich są lepsze?

Ekran smartfona IPS – zalety i wady

Ekrany IPS, czyli In-Plane Switching to po prostu ekrany LCD posiadające nie prostopadłe, lecz równoległe ułożenie ciekłych kryształów. Dzięki temu ekran smartfona lepiej odwzorowuje kolory, ma też o wiele lepsze kąty widzenia w porównaniu z tradycyjnymi matrycami TFT TN. Poza tym ekrany IPS jaśniejsze niż OLED, co w przypadku smartfonów ma duży wpływ na jakość widzenia na przykład przy dużym nasłonecznieniu.

ekran smartfona

Ale ekrany IPS mają też kilka wad. Po pierwsze, charakteryzują się opóźnieniami, których może nie widać od razu przy normalnym korzystaniu ze smartfona, ale mają za to ogromny wpływ na przykład na przebieg gier on-line. Poza tym matryce IPS są grubsze od OLED, co w przypadku smartfonów jest wadą, gdyż producenci dążą do miniaturyzacji.

Ekran smartfona OLED – zalety i wady

Ekrany OLED wykonywane są z materiałów organicznych. Co ciekawe, nie potrzebują one osobnego podświetlenia, gdyż wszystkie piksele z osobna same z siebie generują światło. Wynika to z faktu, iż są ciemniejsze niż matryce IPS, niemniej nadrabiają wyższym kontrastem i lepszym odwzorowaniem czerni, przy której dany piksel jest wyłączony. Oznacza to, że przy ciemnych scenach światło się wyłącza. Wszystko to sprawia, że ekrany OLED zużywają mniej energii niż ekrany IPS, w których podświetlenie działa zawsze, w mniejszym lub większym stopniu. Poza tym budowa OLED-ów sprawia, że smartfony są cieńsze.

ekran smartfona

Czy więc mają jakieś wady? Nie ma ich zbyt wielu. Dla wielu największą wadą jest wyższa cena smartfonów z ekranami OLED w porównaniu z tymi z matrycami IPS. Poza tym, jak na razie, ekrany OLED wykorzystuje się tylko w smartfonach z wyższej półki, natomiast matryce IPS można spotkać zarówno w droższych, jak i tańszych modelach.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.