Chwasty w ogrodzie – jak je zlikwidować?

Chwasty – zna je każdy, kto posiada ogródek bądź działkę. Są prawdziwą udręką każdego ogrodnika, gdyż bardzo szybko rosną i się rozprzestrzeniają, mogą dostosować się praktycznie do każdych warunków, przez co bardzo trudno się ich pozbyć. Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby na chwasty w ogrodzie?

Chwasty w ogrodzie – dlaczego trzeba je zwalczać?

Chwasty w ogrodzie to nie tylko rośliny odbierające urok naszemu ogródkowi. Są one realnym zagrożeniem dla innych roślin, gdyż zabierają im cenną wodę, słońce, miejsce i inne składniki niezbędne do rozwoju i wzrostu. Nieusuwane chwasty bardzo szybko mogą zabrać całe terytorium ogródka, często są też żywicielami dla szkodników, przez co zasiane przez nas rośliny całkiem wyginą. W efekcie nasza praca pójdzie po prostu na marne. Dlatego też każdy miłośnik natury wie, że chwasty należy regularnie usuwać i nie można dopuścić do ich rozwoju. Ale jak to robić?

Sposoby na walkę z chwastami

Metod do walki z chwastami jest naprawdę wiele. Można je podzielić na metody ekologiczne oraz przy pomocy chemicznych środków. Najprostszym i najbardziej ekologicznym sposobem na chwasty w ogrodzie jest pielenie. Wykonuje się je przy pomocy motyk, gracek, szpadli lub noży.

chwasty w ogrodzie

Pielenie to najbardziej ekologiczna, ale i najżmudniejsza metoda usuwania chwastów.

Tego typu praca jest niestety bardzo żmudna, gdyż niektóre chwasty mają bardzo głębokie korzenie. Tylko ich całkowite usunięcie sprawi, że chwasty nie odrosną. Eksperci zalecają, by pielenie zostawić na ciepłe, słoneczne dni – wtedy pozostawione rośliny szybko obeschną. Niektóre zebrane chwasty można wtórnie wykorzystać. Na przykład pokrzywa, mniszek czy skrzyp są składnikiem niektórych leków naturalnych czy ekologicznych preparatów na szkodniki.

Coraz popularniejszym i skuteczniejszym sposobem na chwasty w ogrodzie są jednak metody sztuczne, czyli opryskiwanie pestycydami.

chwasty w ogrodzie

Metodą bardziej agresywną, ale i skuteczniejszą na chwasty w ogrodzie jest pryskanie specjalnymi środkami.

Tego typu środki dzielą się na totalne i selektywne, czyli takie które usuwają wszystkie chwasty, jak i konkretne odmiany. Poza tym mogą one działać kontaktowo, czyli parząco, lub systemicznie, czyli dogłębnie. Ten drugi rodzaj środków jest zdecydowanie skuteczniejszy, gdyż niszczy chwasty od korzeni, trwale je usuwając.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.