Egzamin na prawo jazdy – jak się do niego przygotować?

Egzamin na prawo jazdy to niezwykle ważny i stresujący moment w życiu każdego przyszłego kierowcy. Chociaż z reguły trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut, w jego trakcie mogą wydarzyć się nieoczekiwane rzeczy. Stres to najczęstszy winowajca popełnianych błędów, które powodują oblanie egzaminu. Jak więc się do niego przygotować, by na pewno zdać?

Egzamin na prawo jazdy – przygotowanie

Aby móc zdać egzamin na prawo jazdy, od każdego kursanta wymagane jest spędzenie na drodze wraz z instruktorem 30 godzin. Jednak dla wielu osób to może być za mało. Jeżeli czujemy się niepewnie za kierownicą, a egzamin zbliża się wielkimi krokami, warto wykupić dodatkowe godziny ćwiczeń. A jeżeli czujemy, że instruktor nie spełnia naszych oczekiwań, możemy poprosić o jego zmianę. Czasami konieczna może się okazać zmiana szkoły jazdy – może to być kłopotliwe, ale zawsze lepsze niż kilkukrotne niezdanie egzaminu na prawo jazdy.

egzamin na prawo jazdy

Przed egzaminem warto też poczytać o najczęściej popełnianych błędach. Jeżeli sami mamy trudności z jakimś manewrem na drodze, warto nad nim popracować z instruktorem, aż będziemy czuć się pewnie za kierownicą. Każdy egzamin na prawo jazdy składa się z części teoretycznej i praktycznej. Warto dobrze zapoznać się z pytaniami, które bez trudu znajdziemy w sieci. Im więcej testów rozwiążemy, tym pewniej będziemy się czuć na egzaminie.

Jak sobie poradzić ze stresem?

Mimo najlepszego przygotowania dzień egzaminu będzie dla nas stresujący. Niekiedy ten stres jest tak duży, że może przyczynić się do popełnienia najbardziej absurdalnych błędów. Jak sobie z tym poradzić? Warto wziąć pod uwagę kilka praktycznych wskazówek:

1. Nie umawiajmy egzaminu na prawo jazdy w okresie, gdy stresują nas jeszcze inne ważne sprawy.
2. Postarajmy się dobrze wyspać przed egzaminem, gdyż niewyspanie może potęgować stres i zmniejszyć naszą spostrzegawczość, która jest niezbędna na egzaminie.
3. Przed egzaminem unikajmy zbyt dużej dawki kofeiny. Warto natomiast zjeść kilka kostek gorzkiej czekolady. Jest ona źródłem magnezu, który wspomaga koncentrację oraz zmniejsza stres.

egzamin na prawo jazdy

4. W trakcie egzaminu pytaj, jeśli czegoś nie rozumiesz, unikniesz wtedy błędów wynikających z niezrozumienia komendy, które mogą nas kosztować oblanie całego egzaminu.
5. Jeżeli mamy zaufanie do swojego instruktora, a jego obecność dodaje nam pewności siebie, możemy poprosić, aby był obecny w trakcie egzaminu – formalnie jest to możliwe i dozwolone.

Leave a Reply