Sprawdzenie szczelności klimatyzacji – okiem eksperta

Korzystanie z klimatyzatorów w pomieszczeniu ma sens tylko wtedy, gdy te urządzenia są prawidłowo użytkowane oraz regularnie serwisowane. Zaniedbanie tego drugiego czynnika może szybko doprowadzić do nieszczelności instalacji, co generuje wiele problemów. Na czym polega sprawdzenie szczelności klimatyzacji? I dlaczego należy tego pilnować?

Sprawdzenie szczelności klimatyzacji – dlaczego tak istotne?

Nieszczelność klimatyzacji to najczęstszy powód niedoboru czynnika chłodniczego, co z kolei powoduje zmianę właściwości termodynamicznych urządzenia i problemy z systemem chłodzenia i grzania. Nieszczelność powoduje też powstanie ubytku oleju smarnego, co bardzo szybko może doprowadzić do awarii, a nawet uszkodzenia sprężarki – ważnego elementu każdego klimatyzatora.

sprawdzenie szczelności klimatyzacji

Nieszczelna klimatyzacja może źle działać, a w końcu ulec uszkodzeniu.

Jak widać, brak szczelności systemu klimatyzacji niesie za sobą poważne skutki, dlatego sprawdzenie szczelności klimatyzacji to obowiązek nałożony prawnie na każdego jej posiadacza. Ale jak to zrobić?

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

Próba szczelności systemu klimatyzacji nie należy do skomplikowanych. Wystarczy napełnić ją azotem bądź innym obojętnym gazem szlachetnym. By próba się udała, należy to zrobić pod ciśnieniem około 3,0 MPa. Następnie czekamy około 24 godzin, by zaobserwować ewentualne spadki ciśnienia. Obniżenie poziomu ciśnienia do około 2% nie powinno budzić naszego niepokoju. Jeśli więc po upływie 24 godzin ciśnienie klimatyzacji będzie się mieścić w normie, możemy mieć pewność, że nasza klimatyzacja jest szczelna. Jeśli jednak będzie niższe, należy niezwłocznie oddać klimatyzator do serwisu i nie używać go, dopóki nie zostanie naprawiony. Prawidłowe sprawdzenie szczelności klimatyzacji wymaga doświadczenia i fachowej wiedzy, dlatego najlepiej od razu poprosić o pomoc fachowca, który w razie jakichś uszkodzeń będzie potrafił też je naprawić.

sprawdzenie szczelności klimatyzacji

Sprawdzenie szczelności klimatyzacji to zajęcie dla fachowca, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Więcej cennych informacji na ten temat przeczytacie również na stronie https://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/porady-eksperta/jak-sprawdzic-szczelnosc-systemu-klimatyzacji,9.html.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.