Koniec z marnymi wymówkami! Po przeczytaniu tego tekstu niż nigdy nie popełnicie gaf, które bezpośrednio wpływają na żywotność. Formowanie baterii? Pozostawianie na noc smartfonu podłączonego do gniazdka? Zapomnijcie o tym! Oto krótki, ale jakże przydany poradnik na temat tego, jak dobrze naładować telefon.
Nigdy nie rozładowuj baterii do zera.
To najczęściej powielany schemat w przypadku ładowania nowego urządzenia. Producenci zapewniają swoim klientom baterie litowo-jonowe lub litowo-polimerowe, które będąc sukcesywnie rozładowywane do zera, z pewnością ulegną uszkodzeniom. Pamiętajcie o złotej zasadzie: lepiej częściej, a mniej ładować telefon. Dlaczego? Otóż im więcej cykli ładowań przyjmie bateria, tym bardziej wydłuża się jego praca.
Ładuj do 80-90% baterii
Dlaczego? Otóż pełna moc powoduje, iż baterie litowo-jonowe zaczynają gromadzić mniej energii, co sprzyja późniejszemu szybszemu rozładowywaniu. Jeśli telefon wskazuje Ci licznik 30-40%, to naładuj go do 80-90%. Zobaczysz, że w ten sposób znacznie dłużej będziesz mógł korzystać z urządzenia!
Korzystaj z powerbanków
Ów zasada wynika z dwóch powyższych i jest skierowana do osób, które często podróżują lub po prostu nie mają możliwości skorzystania z gniazdka.
Nigdy nie zostawiaj telefonu podłączonego na noc
Nadmierne przeciążenie akumulatora prowadzi do podgrzania się smartfonu. Temperatura niszczy pozostałe podzespoły i prowadzi do szybszych zniszczeń. A skąd się ona bierze? Naładowana w 100% bateria odłącza prąd, jednak po chwili znowu zaczyna korzystać z prądu, bowiem odnotowała chwilowy spadek energii. To bardzo często powtarzany błąd, który zwyczajnie niszczy baterię.
Korzystaj z oryginalnych części
Skąd masz gwarancję, że kupiony w wyjątkowo niskiej cenie akumulator do telefonu ma rekomendowaną przez producenta moc? A może to zwyczajna podróbka, jakich pełno jest na aukcjach internetowych?
Poza tym pamiętajcie, że wyłączanie poszczególnych aplikacji (GPS, Wi-Fi, danych komórkowych itp.) jedynie wydłuży czas działania baterii, ale w żaden sposób nie wpłynie na jej żywotność. Nie znalazłem też żadnych potwierdzeń naukowych, dlatego tę ostatnią poradę warto potraktować z przymrużeniem oka: nie narażajcie telefonu na nagłe zmiany temperatury (na przykład idąc na plażę lub trzymając urządzenie na mrozie). Z pewnością warunki atmosferyczne mają wpływ na sam wygląd wizualny telefonu, ale czy przekłada się to bezpośrednio na żywotność baterii? Być może, chociaż z drugiej strony to nie widziałem, by ktoś celowo pozostawiaj smartfon na dworze w mroźne poranki.